Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Evlendirme yonetmenliginin 17. maddesi hakkinda.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2011, 17:40   #1
umutlaw

Varsayılan Evlendirme yonetmenliginin 17. maddesi hakkinda.

Sayin meslektaslarim,
Evlendirme yonetmenliginin 17. geregi, Vekaletname ile Muraccat mumkundur. Bu vekaletnamenin bir sekle tabi olma zorunlulugu hangi gerekceye dayalidir? Evlendirme memurlugunun hangisi olabilecegi hakkinda bu vekaletnamede belirtme zorunlulugu var mi? Bu vekaletnameden bir ornek suret elinizde var ise paylasmanizi saygiyla dilerim.
Old 12-09-2011, 21:31   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin meslektaslarim,
Evlendirme yonetmenliginin 17. geregi, Vekaletname ile Muraccat mumkundur. Bu vekaletnamenin bir sekle tabi olma zorunlulugu hangi gerekceye dayalidir? Evlendirme memurlugunun hangisi olabilecegi hakkinda bu vekaletnamede belirtme zorunlulugu var mi? Bu vekaletnameden bir ornek suret elinizde var ise paylasmanizi saygiyla dilerim.

Sayın umutlaw, (Öncelikle yazım dilinizi düzeltmenizi dilerim.)

Evliliğin özel ve ferdî bir kişilik hakkı kullanımı olması, ona hazırlık işlemlerinin, genel vekaletnamede yazan yetkilerle, vekil yoluyla yapılabilmesini de imkansız kılar. İşlem güvenliği gereği özel ve açık, işlemi tanımlayan bir yetki olmalıdır. Gerekçe budur...

Açıkçası, Yönetmeliğin 17. maddesinden memurluk isminin de yazması gerektiği sonucu çıkmaz gibi görünüyor. Ancak, yazılmasında fayda var, o kadar şey yazdıktan sonra...

Vekaletname örneğinin noterlerde olması ihtimali yüksektir, özellikle evlendirme dairelerine yakın noterlerde...

Ancak, ben size özel yetkiyi Yönetmeliğin maddesine uyaraktan hemen yazabilirim:

Alıntı:

Ö Z E L V E K A L E T N A M E

"Ben (tüm kimli bilgileri önce) Ali Alır, (tüm kimlik bilgileri önce) Ayşe Varır ile yapacağım evliliğe ilişkin müracaat işlemlerini Kadıköy Evlendirme Dairesi nezdinde başlatmak ve sonuçlandırmak üzere (tüm kimlik bilgileri önce) Veli İşbitiren'i vekil tayin ettim. İşbu özel vekaletname evlilik işlemlerinin yürütülmesi amacıyla verilmiştir..../..../2011

Saygılarımla.
Old 12-09-2011, 21:56   #3
umutlaw

Ustad ilginize tesekkurler, sistem almanca oldugu icin Turkce yazim dilini kullanamiyorum ama tabi yankin gelecekte bundan kurtulacagim. Vekalet dogrudan diger ese verilecek burada evlendirme memurlugu israrla bizim evlendirme memurlugumuzu yazmaniz gerekiyor diyor benim aklima takildi hani ucuncu kisi olsa neyse de diger es vekil olacak bu kaygi ne diye sorguluyorum. Sizce bunun gerekcesi ne olabilir hukuki bir gerekce varmi?
Old 12-09-2011, 22:01   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan umutlaw
Ustad ilginize tesekkurler, sistem almanca oldugu icin Turkce yazim dilini kullanamiyorum ama tabi yankin gelecekte bundan kurtulacagim. Vekalet dogrudan diger ese verilecek burada evlendirme memurlugu israrla bizim evlendirme memurlugumuzu yazmaniz gerekiyor diyor benim aklima takildi hani ucuncu kisi olsa neyse de diger es vekil olacak bu kaygi ne diye sorguluyorum. Sizce bunun gerekcesi ne olabilir hukuki bir gerekce varmi?

Rica ederim. Başvurulan evlendirme dairesinin de asil için önem arz ettiği ve bu husustaki iradesinin vekaletnameye yansıması gözetiliyor bence. İşin artık bu yönü salt hukukilikten çıkıyor, bunlar uygumalayla şekillenen idari işlerdir; hukukilik aramayın.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi