Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

elyazılı vasiyetname mi yasal mirasçı mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2011, 14:20   #1
primavera

Varsayılan elyazılı vasiyetname mi yasal mirasçı mı?

sayın meslektaşlar,
ölen eş el yazılı vasiyetname ile tüm mirasını sağ kalan eşe bırakmışsa ve çocukları yoksa üst soyun hala miras hakkı olur mu?
Old 28-02-2011, 14:35   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan primavera
sayın meslektaşlar,
ölen eş el yazılı vasiyetname ile tüm mirasını sağ kalan eşe bırakmışsa ve çocukları yoksa üst soyun hala miras hakkı olur mu?

Ölen eşin ,saklı pay sahibi olanların yasal miras payları oranında tasarrufta bulunamayacağını düşünüyorum.
Old 28-02-2011, 14:52   #3
Levent Cirit

Saklı payı ihlal eden tasarruflar muris tarafından yapılamayacağından eğer üstsoy mirasçılar saklı pay sahibi iseler bu hususta dava açarak saklı paylarını alabilirler.
Old 28-02-2011, 16:55   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

A. Tasarruf edilebilir kısım

I. Kapsamı

MADDE 505.- Mirasçı olarak altsoyu, ana ve babası, kardeşleri veya eşi bulunan mirasbırakan, mirasının saklı paylar dışında kalan kısmında ölüme bağlı tasarrufta bulunabilir.

Bu mirasçılardan hiç biri yoksa, mirasbırakan mirasının tamamında tasarruf edebilir.
II. Saklı pay

MADDE 506.- Saklı pay aşağıdaki oranlardan ibarettir:

1. Altsoy için yasal miras payının yarısı,

2. Ana ve babadan her biri için yasal miras payının dörtte biri,

3. Kardeşlerden her biri için yasal miras payının sekizde biri(mülga)

4. Sağ kalan eş için, altsoy veya ana ve baba zümresiyle birlikte mirasçı olması hâlinde yasal miras payının tamamı, diğer hâllerde yasal miras payının dörtte üçü.

TMK açıktır ve anne ile baba saklı paylı mirasçıdır. Yanlız sadece anne ve babadır yoksa büyükanne ile ile büyükbaba değil. Bunların da saklı payını elde edebilmek için tenkis davası açmaları gerekmektedir.
Old 01-03-2011, 14:38   #5
primavera

cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Olayda sadece eş ve yeğen söz konusu olduğundan ve muris tüm mirasını vasiyetname ile eşine bıraktıgından yeğenin saklı paylı mirascı olup olmadığı konsunda tereddüt ettim.. mahkeme mirası 4 pay kabul edip, yeğen ve eşe 1/2 olarak böldü. Yeğen vasiyetnamenin iptali davası açtı fakat vasiyetname tüm şekil şartlarına uyan gecerli bir vasiyetname. Bu durumda olayda mantıklı olan ve yapılması gereken saklı paya sahip yeğenin(eger öyleyse) tenkis davası açması mı acaba diye düşünüyorum:s
Old 01-03-2011, 14:56   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan primavera
cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Olayda sadece eş ve yeğen söz konusu olduğundan ve muris tüm mirasını vasiyetname ile eşine bıraktıgından yeğenin saklı paylı mirascı olup olmadığı konsunda tereddüt ettim.. mahkeme mirası 4 pay kabul edip, yeğen ve eşe 1/2 olarak böldü. Yeğen vasiyetnamenin iptali davası açtı fakat vasiyetname tüm şekil şartlarına uyan gecerli bir vasiyetname. Bu durumda olayda mantıklı olan ve yapılması gereken saklı paya sahip yeğenin(eger öyleyse) tenkis davası açması mı acaba diye düşünüyorum:s

Burda saklı pay sahibi mirasbırakanın anne ve babasıdır.Mirasbırakandan önce anne ve baba ölürse onların yerini halefiyet yoluyla kendi altsoyu alır.

Burda bu nedenle yeğenin de saklı paylı mirasçı olduğunu düşünüyorum.

Eş,mirasbırakan anne ve babası ile birlikte mirasçı olarsa saklı payı 1/2 oranındadır.Vasiyetname ile yeğenin saklı pay hakkı çiğnendiği için tenkis davası açılması gerekir diye düşünüyorum.
Old 01-03-2011, 15:51   #7
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan primavera

Kanun hükmü açık yeğen saklı paylı mirasçı değildir, halefiyet yoluyla da saklı paylı mirasçı konumuna geçemez. Saklı paylı mirasçı olmadığı için tenkis davası da açamaz. Tenkis davası değil de iptal davası açılmasının sebebi de yeğenin mirastan pay almasının başkaca bir yolunun bulunmamasıdır. Yani olayda yapılması gereken iptal davası açmaktır ki zaten yeğenin tenkis davası açmak hakkı yoktur..
Old 01-03-2011, 16:03   #8
heyyou

Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba mahkeme taksimi yaptı demişsiniz ama ilgili MK maddesinde tenkis talep edebilecek saklı pay sahipleri sınırlayıcı şekilde sayılmıştır ki kardeşin saklı payı da 2007 yılında kaldırılmıştır.Artık kardeşin saklı payının bulunmaması yanında değişiklikten önce de yeğenin saklı payı bulunmamaktaydı fikrimce.
Değişiklikten dolayı murisin vefat tarihi sözkonusu değişiklikten sonra ortaya çıktığını varsayarsak yeğene başkaca herhangi bir pay öngörülmemişse- ki durumunuzda vasiyetname var- ancak miras payını alabilecektir,saklı payı değil diye düşünüyorum.

Düzeltme : Tam cevabı yazarken sayın m.taçyıldız aynı şeyleri belirtmiş tekrar için kusura bakmayın.
Old 01-03-2011, 17:09   #9
Levent Cirit

Yeğenin saklı payı mevcut olmadığından saklı pay nedeniyle açabileceği bir tenkis davası bulunmamaktadır. Vasiyetname de her yönü ile geçerli ise vasiyetnamenin iptali davası ile de birşey edinmesi mümkün olmayacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi