Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdari Para Cezasına İtiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2010, 15:27   #1
Av. Derya Cin

Acil İdari Para Cezasına İtiraz

Merhabalar,

Acil bir konuda meslektaşlarımın görüşlerini rica ediyorum.

Müvekkilim LTD şirketine yapılan bir denetimde iki yabancı uyruklu şahsın sigortasız ve çalışma izinsiz çalıştırıldığına dair tespitte bulunulmuş ve şahıslar ülkelerine gönderilmiştir.

Müvekkilime SSK' dan idari para cezası tebliğ edilmiştir. Yabancı şahıslardan biri müvekkilimin müşterisi olup bu şahıs için idari para cezasına itiraz etmek istiyoruz. ilk aşamada itirazın m. 140 a göre SSK ya dilekçe ile yaplacağı aşikar.

Ancak burada benim öğrenmek istediklerim;

SSK'ya itiraz ile beraber dörtte bir indirimden yararlanmak adına, peşin ödemenin aynı 15 günlük sürede mi yapılması gerekiyor, yoksa SSK nın cevabının tebliğinden itibaren 15 gün sürede indirimli ödeme yapılabiliyor mu?

Kısmi itirazda bulunmam halinde diğer yabancı uyruklu şahıs için kesilen cezaya istinaden toplam cezanın yarısının dörtte üçünü mü ödemem gerekiyor?

Kanunda peşin ödemenin yapılmasının kanun yoluna başvurmaya engel olmadığı belirtilmiş. Ancak davanın aleyhe sonuçlanması halinde kalan dörtte birlik kısmın da alınacağı belirtilmiş.

Kısacası;

1. Direk SSK'ya itiraz dilekçemi verip (her ikisi için veya birisi için) hiçbir ödeme yapmamak mı?

2. SSK'ya süresinde itiraz ile beraber indirimden yararlanmak adına tüm cezanın dörtte üçünü mü ödemeliyim?

3. Yoksa kısmi itirazda bulunup hiçbir ödeme yapmayıp SSKnın cevabını mı beklemeliyim?

4. Ya da kısmi itirazla beraber kısmi ödeme mi yapmalıyım?

Son bir sorum olacak SSK'dan gelen idari para cezası ve 4857 sayılı kanundan dogan ceza dışında bu durum nedeniyle başka bir ceza gelecek mi acaba müvekkile

idari para cezaları hakkında pek tecrübem yok yardımlarınızı bekliyorum Teşekkürler...
Old 15-01-2010, 17:56   #2
Muhsin KOÇAK

5510 sayılı kanunun 102 maddesi tebliğ tarihinden itibaren 15 günlük ödeme halinde 3/4 lük kısmının tahsil edileceni öngörüyor." Tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde Kuruma ya da Kurumun ilgili hesaplarına yatırılır veya aynı süre içinde Kuruma itiraz edilebilir. İtiraz takibi durdurur" hükmünden anlaşılması gereken, tebliğ tarihinden itibaren, itiraz edilmeden 15 gümlük süre içinde ödenmesidir, itiraz sonucunu beklemeniz bu hükümden yararlanma olanağınızı ortadan kaldırır.
Old 15-01-2010, 17:59   #3
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av. Derya Cin

4. Ya da kısmi itirazla beraber kısmi ödeme mi yapmalıyım?
Teşekkürler...

kısmi itirazınızla birlikte ödeme yaptımanız indirimden yararlanmanızı sağlar, itiraz sonucunu bekleyip ödemede bulunulması durumunda indirimden yararlanılamayacağı düşüncesindeyim.
Old 15-01-2010, 18:20   #4
Av. Derya Cin

Sayın Muhsin Koçak öncelikle bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu durumda kısmi itirazımla beraber ödeme yapmamı tavsiye etmişsiniz.
Kanun maddesine göre itirazımın reddi halinde 1/4 lük kısım tahsil edilecek.

Bu durumda cezanın yarısını indirimli ödeme şansım yok ise ve itiraz takibi durduruyor ise ya tamamının dörtte birini ödeyip faiz vs. olmasnı engelleyip sonucu beklemem gerekecek ya da itirazın SSK dan reddi ile İdare mahkemesine dava açmadan ödeme yapmam...(bu aşamada indirimden yararlanamam ancak faiz işlemesini engellemiş olurum heralde)
Kısmi itiraz ve tüm cezanın aynı süre içinde indirimli ödenmesi halinde, itirazım reddedildi diyelim bu durumda müvekkilim itiraz ettiği kısmın 1/4 ünü mü ödemek durumunda kalacak?

Doğru mu anladım acaba??
Old 15-01-2010, 18:25   #5
Muhsin KOÇAK

Sayın Derya Cin
Kanunun 102 maddesinde aynen " Tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde Kuruma ya da Kurumun ilgili hesaplarına yatırılır veya aynı süre içinde Kuruma itiraz edilebilir." ibaresi geçiyor buradan anlaşılması gereken, 15 gün içinde kuruma ödenmesi veya kuruma itiraz edilmesi, "veya" sözcüğünden önce kullanılan 15 günlük sürede ödeme açıklaması indirimden yararlanma şartını içerir. " veya" bağlacından sonra kuruma itiraz edilebilir açıklaması ise itirazın haksız yapılması durumunda bu indirimden yararlanışamayacağına ilişkin bir açıklama olduğunu düşünüyorum. bu nedenle bir yanılgıya meydan vermemek bakımından indirim, itiraz edilmeme şartına bağlanmıştır diye düşünüyorum.

itirazın reddi veya kararın aleyhte çıkması durumunda ödenmemiş olan 1/4 lük kısım tahsil cihetine gidilecektir. Ancak, idari paracezasına gecikme zammı öngören hükmün de anayasaya aykırı olduğuna inanıyorum zira verilen cezaya ayrıca ceza mahiyetinde bir ceza eklenemez. SGK'nun bu yöndeki düzenlemesi de kanımca anayasaya aykırıdır.
Old 15-01-2010, 18:50   #6
Av. Derya Cin

"İdari para cezalarının, Kuruma itiraz ve yargı yoluna başvurulmaksızın tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde ödenmesi halinde, bunun dörtte üçü tahsil edilir. Peşin ödeme, idari para cezalarına karşı Kuruma itiraz etme veya yargı yoluna başvurma hakkını etkilemez. Ancak, Kurumca itirazın reddedilmesi veya mahkemece Kurum lehine karar verilmesi halinde, daha önce tahsil edilmemiş olan dörtte birlik ceza tutarı, 80 inci madde hükmü de dikkate alınarak tahsil edilir. "

Muhsin Bey, itiraz edilmeme şartına bağlandı ise peşin ödeme neden itiraz ve yargı yoluna başvrma hakkını etkilemiyor? Ya da şöyle mi diyelim itiraz edeceğim için zaten her türlü red halinde 1/4 ü tahsil edileceğinden itiraz aşamasında herhangi bir ödeme yapmam anlamsız mı oluyor? Kaldı ki kısmi itiraz yaparken, kurum kabul ettiğim cezanın peşin ödemesini indirimli alır mı acaba

Konuyu uzattığımın farkındayım ancak müvekkili zarara uğratmak istemiyorum. İndirimden yararlanarak yapabileceğim bi işlem olup olmadığını anlamaya calsııyorum. Saygılarımla,
Old 15-01-2010, 19:05   #7
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av. Derya Cin
"İdari para cezalarının, Kuruma itiraz ve yargı yoluna başvurulmaksızın tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde ödenmesi halinde, bunun dörtte üçü tahsil edilir. Peşin ödeme, idari para cezalarına karşı Kuruma itiraz etme veya yargı yoluna başvurma hakkını etkilemez. Ancak, Kurumca itirazın reddedilmesi veya mahkemece Kurum lehine karar verilmesi halinde, daha önce tahsil edilmemiş olan dörtte birlik ceza tutarı, 80 inci madde hükmü de dikkate alınarak tahsil edilir. "

Muhsin Bey, itiraz edilmeme şartına bağlandı ise peşin ödeme neden itiraz ve yargı yoluna başvrma hakkını etkilemiyor? Ya da şöyle mi diyelim itiraz edeceğim için zaten her türlü red halinde 1/4 ü tahsil edileceğinden itiraz aşamasında herhangi bir ödeme yapmam anlamsız mı oluyor? Kaldı ki kısmi itiraz yaparken, kurum kabul ettiğim cezanın peşin ödemesini indirimli alır mı acaba

Konuyu uzattığımın farkındayım ancak müvekkili zarara uğratmak istemiyorum. İndirimden yararlanarak yapabileceğim bi işlem olup olmadığını anlamaya calsııyorum. Saygılarımla,

Derya Hanım,
kanun maddesinden anladığım ve bir önceki yazımlarımda da belirttiğim üzere, indirim itiraz edilmeme şartına bağlanmış, ya itraz etmeden dörtte üçünü öde ya da itiraz edersen ve haksız çıkarsan tamamını alırım demektir. buradan şunu da anlamak mümkün itiraz ile birlikte ödeme yapılmak istenmesi durumunda kurumun indirimi kabul etmemesi gerekir diye düşünüyorum, zira itiraz ya da yargı yolunun tercih edilmesi indirimden yararlanma şartını ortadan kaldıracağı için indirimli tahsili de kabul etmemesi gerek, ki devlet tahsili kısmi de olsa reddetmediği için itirazın yersiz veya ikame edilecek davanın reddi halinde geri kalan dörtte bir tutarındaki alacağını da zaten kamu erkini kullanarak tahsil edecektir.

Kısacası, indirim şartından yararlanıp ödemede bulunmanız ve itirazın da aleyhinize sonuçlanması durumunda tamamı tahsil edilecektir, ancak müvekkilin yararı; süresinde ödenen 3/4 lük kısmı için dedğil de ödenmeyen bakiye alacak için faiz uygulayabilecektir, her ne kadar ben cezaya ceza uygulanmaz diyorsam da kanun maddesinde öngörüldüğü için uygulanacaktır, umarım meslektaşlarımızdan biri açacak olan bu yöndeki davada anayasaya aykırılık iddiasını ileri sürer ve mahkeme de ciddi bulup anayasa mahkemesine götürür konuyu.

iyi çalışmalar diliyorum
Old 16-01-2010, 00:43   #8
avukat.derviş.yıldızoğlu

Kanaatimce SGK'nın müvekkilinize göndermiş olduğu idari para cezası idari işlem niteliğindedir. Dolayısıyla SGK'ya itiraz için başvurmaksızın direk olarak idari para cezasının iptali için İdare Mahkemesi'nde iptal davası açabilirsiniz. Eğer indirimden yararlanıp, idari para cezasını ödemek istiyorsanız, ödemeyi yaparken dava açma hakkınızı saklı tuttuğunuzu dercettirin. Aynı 15 günlük süre içerisinde bu defa ödediğiniz paranın iadesi için tam yargı davası açın. Çünkü artık iptali gerekli bir işlem kalmayıp uyuşmazlık, ödenen para üzerinden devam etmekte olupi dava da tam yargı davasına dönüşmüştür.
Aynı olaya ilişkin yeni bir idari para cezası tahakkuk ettirilemez.
Old 16-01-2010, 13:25   #9
Av. Derya Cin

Sayın Muhsin bey ve Derviş Bey değerli görüşleriniz için teşekkür ederim... yüksek ihtimalle idare mahkemesinde dava açılmasına kadar gidecektir sürecim diye düşünüyorum.
İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi