Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dava mı Açayım Bekleyeyim mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2009, 11:03   #1
av.senemyuksel

Önemli Dava mı Açayım Bekleyeyim mi?

Meydane gelen trafik kazası tespit tutanağında müvekkilim %100 kusurlu görünüyor. Biz tutanağın doğru olmadığını kusurun en azından tamamının bize ait olmadığını düşünüyoruz. Şimdi kazanın diğer tarafının kasko şirketi sigortalısına ödediği meblağı bizden talep ediyor.
Kaza tespit tutanağının kesin olmadığını biliyorum. Daha önce kusur tespit davası açmak istediğimde hakim davayı açarsam red edeceğini tazminat talep edildiğinde dava açılmasının daha yerinde olduğunu söyledi. (hukuki menfaatin bulunmaması sebebiyle)
Bu durumda kusurun tespiti ve ödenecek tazminatın buna göre belirlenmesi için ben mi dava açsam? Yoksa sigorta şirketi ödeme yapılmayınca kendisi rücu davası açıyorda ona karşılık olarak mı kusurun tespitini istesem bilemedim. Asıl öğrenmek istediğim ödeme yapmazsak sigorta şirketi mutlaka rucu davası açıyor mu?
Bilgi sahibi arkadaşlar yardım edebilirse çok sevinirim.
Herkese iyi çalışmalar...
Old 04-02-2009, 11:07   #2
miss_lawyer

kanaatimce burada mutlaka öncelikli olarak kusur oranının ve hatta maddi zararın tespit edilmesi gereklidir. Hakimin Hukuki menfaatin bulunmadığı şeklindeki düşüncesine katılmıyorum.
Old 04-02-2009, 11:10   #3
av.senemyuksel

Maddi hasarın tespitini yaptırdım. Ancak kaza kusur oranlarının tespiti talebim kabul görmedi. Benim sorumumsa şimdiki aşama. Dav açayım mı yoksa sigorta sirketi dava açıyor mu onu bekleyeyim mi?
Old 04-02-2009, 12:22   #4
Av.Y.Selim ÜSTÜN

Sayın meslektaşım, sigorta şirketi size mutlaka rücu davası açacaktır.Sizin ayrıca kusur tespiti için dava açmanıza gerek yoktur. Çünkü ; Açılacak rücu davasında mahkeme ayrıca kusur incelemesi yapmaktadır. Bildiğim kadarıyla (bu konuda tam emin olmamakla beraber) emniyet genel müdürlüğünün trafik kaza tutanaklarında kusur oranı belirtilmemesi yönünde zaten genelgesi bulunuyor.Yeni tarihli çoğu kaza tutanağında zaten kusur oranı belirtilmiyor. 1.derece kusur 2. derece kusur yazılıyor.

Mahkemenin yapacağı husussa sizin talebiniz üzerine; kazanın oluş yerine trafik bilirkişisiyle beraber keşife gidip kaza tutanağındaki kaza oluş şekline göre kusur oranlarının ne olacağının belirlenmesidir. EĞERKİ SİZİN TRAFİK KAZA TUTANAĞINDAKİ KAZA OLUŞ ŞEKLİ VE KROKİLERE İTİRAZINIZ VARSA bu kaza tutanağını iptal ettirmek için evet dava açabilirsiniz. Ama itirazınızın kaza tutanağının içeriğindeki maddi vakıalara olması gerekiyor. Çünkü kusur oranını zaten rücu davasında mahkemeler ayrıca inceleme konusu yapıyor.

Saygılarımla.
Old 04-02-2009, 14:19   #5
av.senemyuksel

Sayın unknownwriter bu konudaki ısrarlı sorum için öncelikle sizden özür dileyerek soruyorum. Şu durumda müvekkilimden 7 gün içinde ödeme yapması talep edilmiş. Bugün de ikinci gün. Bu sürede ödeme yapılmazsa sigorta şirketi mutlaka dava açacak mı diyorsunuz? Eğer böyle ise bu rücu davası sonuçlanmadan (muhtemelen olmayacaktır ama) ihtiyati tedbir gibi bir durum oluşur mu? bu dava da yetkili yer sorunu genel yetki kuralları ile mi işler özel hükümler var mıdır? Zira biz Uuşak'dayız kaza yeri Uşak ancak şirket istanbul'da.
Old 04-02-2009, 14:24   #6
Av.Y.Selim ÜSTÜN

Estağfurullah özür ne demek meslektaşım

İlk önce 7 gün içerisinde ödeme yapmadığınız taktirde evet sigorta şirketi 100% rücu davası açacaktır. Rücu davasında her halükarda kazaya karışan araç üzerine tedbir koyulması talep edilecek ve muhtemelende mahkeme tensiben yada en geç ilk celsede tedbir kararı verecektir. Tedbir kararı bu tür davalarda davanın başında verilmektedir. Yetkili yer davalının ikametgahı yada kazanın olduğu yerdir. Şirket davayı eğer varsa ve miktar tutuyorsa Uşak Asliye ticaret mahkemesinde yoksa miktara göre Uşak Asliye hukuk yada Uşak sulh hukuk mahkemesinde açacaktır. Bu tür davalar için sigorta şirketleri avukat arkadaşlarla sözleşme yapmaktadır. Sizin bölgenize bakan avukat arkadaş davayı Uşakta açacaktır. Özel yetki kuralı bulunmamaktadır.

Saygılarımla.
Old 04-02-2009, 16:18   #7
arbitrator

unknownwritter'e katılıyorum.
Şunu belirtmek isterim ki, eda davası açılacak hallerde kural olarak (müsbet) tesbit davası açılamayacağından, hukuki yararın bulunmadığı görüşü, uygulamada yaygındır. Çok özel sebep ve durumlar yoksa ben de açılamayacağı kanısındayım.
Saygılarımla.
Old 04-02-2009, 16:34   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.senemyuksel
bu dava da yetkili yer sorunu genel yetki kuralları ile mi işler özel hükümler var mıdır? Zira biz Uuşak'dayız kaza yeri Uşak ancak şirket istanbul'da.

Özel hüküm bulunmaktadır:

Alıntı:
KANUN NO: 2918
KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU

Yetkili Mahkeme

Madde 110 - Motorlu araç kazalarından dolayı hukukî sorumluluğa ilişkin davalar, sigortacının merkez veya şubesinin veya sigorta sözleşmesini yapan acentanın bulunduğ yer mahkemelerinden birinde açılabileceği gibi, kazanın vukubulduğu yer mahkemesinde de açılabilir.
Old 04-02-2009, 17:28   #9
Av.Şenel DELİGÖZ

7 günlük sürenin sonunda ödeme yapılmadığı takdirde uygulamada bazen icra takibi yapıldığı da görülmektedir. Yapılan icra takibine kusur ve buna bağlı olarak hasar miktarı yönünden itiraz edilmesi uygun olacaktır. Bu ihtimalde icra inkar tazminatı söz konusu olmayacaktır zira, alacak likit (muayyen) değildir. Yargılamaya muhtaçtır.
Bir davada iddia ve savunma olarak ileri sürülebilecek olan hususlar için ayrı bir tespit davası açmakta hukuksal yarar yoktur. Müvekkiliniz aleyhine dava açıldığında kusursuzluğa yönelik savunmada bulunacağınıza göre bu husus o dava içinde çözülecek ve kusur oranları saptanacaktır.
Old 05-02-2009, 16:02   #10
av.senemyuksel

Tüm arkadaşlara yardımları ve fikirleri için teşekkür ederim
Old 05-02-2009, 21:35   #11
Yerleşik Yabancı

Burada yapılacak olan tespit davası, aslında kaza sonrasında kaza mahallindeki delillerin kaybolmaması ve kazanın so durumunu en iyi şekilde tespit amacıyla da yapılmaktadır. Hakimin bu yöndeki bir talebi reddetmesini anlamak mümkün değildir.Müteakip gelişmeler konusunda yapılacak oalnlara ise aynen katılıyorum. Adımı sigorta şirketi atacaktır. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi