Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

idari davada hükmedilen avukatlık ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-03-2012, 18:53   #1
yakin

Soru idari davada hükmedilen avukatlık ücreti

2.160.-TL. tutarında bir ödeme emrinin iptali için idare mahkemesinde dava açtım. Dava lehimize sonuçlandı ve ödeme emrinin iptaline karar verildi.
Ancak, lehime hükmedilen vekalet ücreti 220.-TL. olarak belirlenmiş ve avukatlık asgari ücret tarifesinin 12. maddesine gönderme yapılmış.
Şimdi ben bu kararı bölge idare mahkemesi nezdinde temyiz etmek istiyorum, zira, idari davalarda maktu ücret var. duruşmasız 600.-TL, duruşmalı ise 1200.-TL. ama yukarıda söylediğim gibi lehime hükmedilen vekalet ücreti 220.-TL. Bu durumda aklıma şu geliyor; acaba duruşmalı isteseydim ve lehime karar veriseydi 440.-TL. vekalet ücretine mi hükmedilecekti.
Bu konuda yardımcı olursanız ve danıştay kararı da eklerseniz sevinirim.
Teşekkürler...
Old 14-03-2012, 11:09   #2
AV.HANİFE

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 12.maddesinin eski hali bildiğim kadarıyla Danıştay tarafından iptal eidldi.Yani eskiden 500 TL'lik dava açsanız bile örneğin iş Mahkemesinde 1.100 TL vekalet ücreti çıkıyordu 2011 yılı için.Bu nedenle o kısım iptal edildi.
Yeni düzenleme de 12.maddenin ilk fıkrası gereğince ücretin üzerinden % usulü belirleniyor.Ancak 12.maddenin 2.fıkrasına bakarsanız şöyle diyor
"Şu kadar ki asıl alacakl miktarı 3.333,33 TL'ye kadar olan davalarda avukatlık ücreti ,tarifenin ikinci kısmının ,ikinci bölümünde ,İCRA MAHKEMELERİNDE TAKİP EDİLEN DAVALAR İÇİN ÖNGÖRÜLEN MAKTU ÜCRETTİR.ANCAK BU ÜCRET ASIL ALACAĞI GEÇEMEZ."
Sizin davanızın değeri de 3.333,33 TL'nin altında olduğuna göre icra mahkemelerindeki maktu ücret yani 400,00 TL olacaktır.2012 yılı için.İtirazınızı AAÜT nin 12/2 maddesine dayandırısanız itirazınız kabul olur diye düşünüyorum.Çünkü Adli Mahkemeler bu şekilde 400,00 TL'ye hükmediyorlar.
Yönetmelik değişikliği yeni olduğu için henüz bir Yargıtay kararı bulabileceğinizi de düşünmüyorum.
Old 14-03-2012, 16:14   #3
AV.HANİFE

Sayın meslektaşım ödeme emrinin iptali yani diğer deyişle iptal davası olsa bile istediğiniz ödeme emrinde rakamsal bir değer olduğundan maktu değil nisbi nitelikte bir davadır.Sizden maktu değil nisbi harç alınmıştır örneğin.Mevcut yönetmelik karşısında duruşma isteseniz bile dava değeriniz 2.160 TL olduğu için duurşmalı işler için olan ücret ödenmeyecektir.
Siz 2.160 TL'lik ödeme emrinin iptali yerine atama işleminin iptali talepli bir dava açmış olsa idiniz evet idare mahkemesinde geçerli olan(duruşmalı yada duruşmasız nasıl talep ettiyseniz) vekalet ücretine hak kazanırdınız.Çünkü davanızda herhangi bir rakam söz konusu değildir.Harcı da iptal davası harcı olduğu için matbu yatıracağınız gibii.İşte böyle bir atama işlemi iptali davası değil de içinde parasal miktar olan dava açtığınız için karar öyle çıkmıştır.Ama yinede çıkan kararın AAÜT 12/2 maddesine aykırı olduğunu düşünüyorum.Çünkü 400,00 TL'ye hükmetmesi gerekirdi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi