Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği MADDE 12
Bu Yönetmelik hükümlerine aykırılık tespiti halinde barolar tarafından ilgiliye bir uyarı yazısı gönderilir ve söz konusu aykırılığın 15 gün içerisinde giderilmesi gerektiği aksi takdirde baro tarafından resen soruşturma açılacağı bildirilir. Uyarı yazısının ilgilisine tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde aykırılığın giderilmediği tespit edilirse, baro tarafından resen soruşturma başlatılır. Bu Yönetmeliğe aykırı fiil veya fiilleri birden fazla işleyenler hakkında uyarı yazısı gönderilmez, derhal ve resen disiplin soruşturması açılır.

Türkiye Barolar Birliğine yapılan şikayet başvuruları içerik incelemesine tabi tutulmaksızın avukatın kayıtlı olduğu baroya gönderilir

İhbar eden / şikayetçi sıfatını kazanmada yaşanılan sorunlar

Üyemizin Notu: Bu maddenin uygulanmasında uygulamada sorunlar vardır. Reklam yasağına ilişkin şikayetlerin çoğunu meslektaşın meslektaşı şikayeti oluşturuyor. Bunların çoğuna ise şahsileşmiş husumetler neden oluyor. Şikayet eden avukat baro tarafından "ihbar eden" şeklinde algılanıp, re'sen soruşturma açılması yerine; şikayet edene sanki doğrudan zarar görmüş gibi şikayetçi sıfatı ve hakları veriliyor. Bu da aslında olmaması gerektiği halde ihbar edenin itiraz yollarına başvurma hakkı elde etmesine yol açıyor. Re sen açılması gereken soruşturmada her savunma ve tebligat şikayetçi görünene de tebliğ ediliyor. Böylece savunanın gizliliği korunamamış ve meslektaşlar karşı karşıya gelmekten kutulamamış oluyor.


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Şamil DEMİR
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 18-11-2009

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03069711 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.