Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

1086 S.lı (Eski) Hukuk Usulu Muhakemeleri Kanunu - Mülga MADDE 123
(MÜLGA MADDE RGT: 19.02.1959 RG NO: 10139 KANUN NO: 7201/62)

Maddenin değişiklik öncesi hali

Üyemizin Notu: Madde 123 - Kendisine veya ikametgahına, kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse ikametgahını değiştirirse yenisini hemen bildirmece ve ikametgahını mahkemenin kasa dairesi haricine naklederse mahkemenin kaza dairesi, içinde bir ikametgah göstermeğe mecburdur. Mübaşir, tebliğ sırasında tebliğ yapılacak kimsenin ikametgahını değiştirdiğini anlarsa tebliği yeni ikametgahına yapar.

Şu kadar ki ikametgahını başka bir mahkemenin kaza dairesine nakletmiş olan kimse evvelki mahkemenin bulunduğu yerde ikametgah göstermemiş ve yenisi de belirsiz bulunmuşsa mübaşir, tebliğ olunacak evrakın bir nüshasını belediye teşkilatı olan yerlerde belediyelere ve olmıyan yerlerde muhtara verir ve ötekini de mahkeme divanhanesine yapıştırır. Bu surette bundan sonraki tebliğler divanhaneye asılarak yapılır.

Kendisine tebliğ yapılacak kimsenin başka yerdeki ikametgahı belli ise evrakın bir nüshası posta ile taahhütlü olarak namına gönderilir ve evrakın divanhaneye yapıştırıldığı ve postaya verildiği tarihler dosyasına yazılır. Bu tarihlerin hangisi geç ise o tarihte tebliğ yapılmış sayılır.


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Özgür KARABULUT
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 23-12-2009

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02423096 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.