Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

6100 S.lı Hukuk Muhakemeleri Kanunu MADDE 122 Değişiklik Önerisi

HMK. MADDE 122 Mevcut Metin
(1) Dava dilekçesi, mahkeme tarafından davalıya tebliğ edilir. Davalının iki hafta içinde davaya cevap verebileceği tebliğ zarfında gösterilir.
HMK. MADDE 122 Önerilen Yeni Metin
Dava dilekçesi ve ekleri, mahkeme tarafından davalıya tebliğ edilir. Davalının iki hafta içinde davaya cevap verebileceği tebliğ zarfında gösterilir.
Üyemizin Değişiklik Gerekçesi :

Davacı, dava açarken, dava dilekçesinin eklerini genellikle tek nüsha olarak sunmakta ve bu sebeple dava dilekçesinin ekleri davalıya/davalılara tebliğ edil(e)memektedir. Oysa ki davalının, davaya cevap verebilmesinde işbu ekler çoğu zaman büyük bir önemi haizdir. Davalının, cevap hakkının kısıtlanmaması için maddeye, dava dilekçesi eklerinin de davalıya tebliği gereği eklenmelidir kanaatindeyim. 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Nevra ÖKSÜZ
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 08-01-2012

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02698398 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.