Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MülgaHUMK. MADDE 3

     
 
1086 S.lı (Eski) Hukuk Usulu Muhakemeleri Kanunu - Mülga MADDE 3
Müddeabih, birden ziyade ise miktar ve kıymetlerinin mecmuu esas ittihaz olunur. Müddeabih bir tarafın birini ifa veya istifada muhayyer olduğu iki veya daha ziyade şeylerden biri ise bunlardan hangisinin kıymeti ziyade ise yalnız o nazarı dikkate alınır.

       Hakkı hiyar muayyen para ile diğer şeye taallük ettiği halde mahkemenin vazifesini tayinde yalnız para esas ittihaz olunur.
 1  İçtihat    1  Türkçe    (Madde son güncelleme Admin, 04-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MülgaHUMK. MADDE 3 İçtihatları

Ayrı ayrı açılıp da sonradan birleştirilmiş davalarda müddeabih (ve dolayısıyla mahkemenin görevi) birleştirilen davaların değerlerinin toplamına göre belirlenir.
(Şerh No: 6405 - Ekleyen: Av.Özgür KARABULUT - Tarih : 25-08-2010)

Bu Maddeye Not Girin

MülgaHUMK. MADDE 3 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 3 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MülgaHUMK. MADDE 3 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 3 Türkçeleştirme Önerileri

Dava konusu birden çok ise miktar ve değerlerinin toplamı esas alınır. Dava konusu bir tarafın birini ifa ya da istemede seçme hakkına sahip olduğu iki ya da daha çok şeyden biri ise bunlardan yalnızca değeri çok olan temel alınır. Seçme hakkı belirli miktarda para ile para dışında bir şey arasında söz konusu ise mahkemenin görevini belirlemede yalnız para temel alınır.
(Şerh No: 162 - Türkçeleştiren: Özge YÜCEL - Tarih : 22-10-2009)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03531194 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.