Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

HarçlarK. MADDE 16

     
 
492 S.lı Harçlar Kanunu MADDE 16
DEĞER ESASI :
Değer ölçüsüne göre harca tabi işlemlere (1) sayılı tarifede yazılı değerler esastır. Müdahalenin men'i tescil ve tapu kayıt iptali gibi gayrimenkulün aynına taallûk eden dâvalarda gayrimenkulün değeri nazara alınır.

Gayrimenkulün aynına taallûk eden dâvalarda ecrimisil ve tazminat gibi taleplerde de bulunulduğu takdirde harç, gayrimenkulün değeri ile talebolunan tazminat ve ecrimisil tutarı üzerinden alınır.

Değer tâyini mümkün olan hallerde dâva dilekçelerinde değer gösterilmesi mecburidir. Gösterilmemişse dâvacıya tespit ettirilir. Tespitten kaçınma halinde, dâva dilekçesi muameleye konmaz.

Noksan tespit edilen değerler hakkında 30'uncu madde hükmü uygulanır.
 3  İçtihat    (Madde son güncelleme Av.Nevra Öksüz, 09-12-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

HarçlarK. MADDE 16 İçtihatları

Harçlar Kanunu'nun 16. maddesi ve gerekse, yukarıda değinilen 4.3.1953 gün ve 1951/10 esas, 1953/2 karar sayılı İçtihadı Birleştirme Kararı çerçevesinde, müdahalenin meniyle birlikte kal istemini de içeren bir davada, harç ve vekalet ücretinin, müdahaleye konu taşınmaz ( veya kısmi müdahalede, müdahaleye konu bölüm ) ile, kal istemine konu muhdesatın değerleri toplamı üzerinden hesaplanabilmesi için, her halükarda, kal isteminin ilişkin bulunduğu şeyin, yukarıda açıklanan şekilde bir bütünleyici...
(Şerh No: 10997 - Ekleyen: Av.Can DOĞANEL - Tarih : 19-03-2011)

Men'i müdahale davası ile ecrimisil davası birlikte ikame olunduğunda dava değeri elatılan yerin değeri ve ecrimisil bedelinin toplamı üzerinden hesaplanacak nisbi harca tabidir. Hükmedilecek vekalet ücreti de ayrı ayrı değil, işbu dava değeri olan ecrimisil ve elatılan yerin değerinin toplamı bedel üzerinden hesaplanmalıdır.
(Şerh No: 2371 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 09-12-2009)

Müdahalenin men'i davalarında dava değeri, elatılan yerin değeri üzerinden hesaplanacak nisbi harca tabidir ve avukatlık ücreti de aynı şekilde elatılan yerin değeri esas alınarak hesaplanmalıdır.
(Şerh No: 2370 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 09-12-2009)

Bu Maddeye Not Girin

HarçlarK. MADDE 16 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

HarçlarK. MADDE 16 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

HarçlarK. MADDE 16 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

HarçlarK. MADDE 16 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,04096389 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.