Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

E.İmzaK. MADDE 16

     
 
5070 S.lı Elektronik İmza Kanunu MADDE 16
İmza oluşturma verilerinin izinsiz kullanımı
Elektronik imza oluşturma amacı ile ilgili kişinin rızası dışında; imza oluşturma verisi veya imza oluşturma aracını elde eden, veren, kopyalayan ve bu araçları yeniden oluşturanlar ile izinsiz elde edilen imza oluşturma araçlarını kullanarak izinsiz elektronik imza oluşturanlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşyüz milyon liradan aşağı olmamak üzere ağır para cezasıyla cezalandırılırlar.

Yukarıdaki fıkrada işlenen suçlar elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı çalışanları tarafından işlenirse bu cezalar yarısına kadar artırılır.

Bu maddedeki suçlar nedeniyle oluşan zarar ayrıca tazmin ettirilir.
 1 Bilgi    (Madde son güncelleme Admin, 03-12-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

E.İmzaK. MADDE 16 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

E.İmzaK. MADDE 16 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MADDE GEREKÇESİ
Maddede,elektronik imza oluşturmak amacı ile ilgili kişinin rızası dışında imza oluşturan,veri ve araçları elde eden,üçüncü kişilere veren, kopyalayan ve bu araçları yeniden yaratanlara izinsiz elde edilen imza oluşturma araçlarını kullanarak izinsiz elektronik imza yaratanlara hapis cezası ve para cezası verilmesi öngörülmüş,elektronik sertfika servis sağlayıcılarında çalışanların bu suçları işlemesi ise ağırlaştırıcı sebep olarak öngörülmüş olup ayrıca bu suçlar nedeniyle oluşan zararın tazmi...
(Şerh No: 3824 - Ekleyen: Zeliha İlknur DENİZER - Tarih : 04-02-2010)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

E.İmzaK. MADDE 16 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

E.İmzaK. MADDE 16 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

E.İmzaK. MADDE 16 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03227901 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.