Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

AnaY. MADDE 139

     
 
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası MADDE 139
B. Hakimlik ve savcılık teminatı
Hâkimler ve savcılar azlolunamaz, kendileri istemedikçe Anayasada gösterilen yaştan önce emekliye ayrılamaz; bir mahkemenin veya kadronun kaldırılması sebebiyle de olsa, aylık, ödenek ve diğer özlük haklarından yoksun kılınamaz.
Meslekten çıkarılmayı gerektiren bir suçtan dolayı hüküm giymiş olanlar, görevini sağlık bakımından yerine getiremeyeceği kesin olarak anlaşılanlar veya meslekte kalmalarının uygun olmadığına karar verilenler hakkında kanundaki istisnalar saklıdır.
 1 Bilgi    (Madde son güncelleme Av. Can DOĞANEL, 29-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

AnaY. MADDE 139 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

AnaY. MADDE 139 Şerhler, Notlar, Yorumlar

meslekte kalmalarının uygun olmadığına karar verilenler
Anayasa madde 139'un 2.fıkrasında meslekte kalmalarının uygun olmadığına karar verilenler derken yasa koyucu bu maddede,uygun olmadığına karar verilmeyi açmamıştır ve neye kime göre meslekte kalmaları uygun görülmeyen sorusu muallakta kalmıştır.Hakimler Savcılar Yüksek Kurumunun kararlarına karşı yargı yoluna gidilemeyeceği ve bu kurumun kararlarının kesin olması hukuk devleti açısından sakınca doğurmaktadır.
(Şerh No: 3280 - Ekleyen: Simge İNCE - Tarih : 12-01-2010)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

AnaY. MADDE 139 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

AnaY. MADDE 139 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

AnaY. MADDE 139 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03436995 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.