Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

AnaY. MADDE 14

     
 
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası MADDE 14
III. Temel Hak ve Hürriyetlerin Kötüye Kullanılamaması
(Değişik: 3.10.2001-4709/3 md.) Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz.
Anayasa hükümlerinden hiçbiri, Devlete veya kişilere, Anayasayla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasada belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz.
Bu hükümlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler, kanunla düzenlenir.
 2  Türkçe    (Madde son güncelleme Av. Can DOĞANEL, 28-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

AnaY. MADDE 14 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

AnaY. MADDE 14 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

AnaY. MADDE 14 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

AnaY. MADDE 14 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

AnaY. MADDE 14 Türkçeleştirme Önerileri

(Değişik: 3.10.2001-4709/3 md.) Anayasada yer alan ülev ve özgürlüklerden hiçbiri, Kamuerkin ülkesi ve ulusu ile bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve birey ülevlerine dayanan aratçıl ve özgen Kamuerki ortadan kaldırmayı amaçlayan edişler biçiminde kullanılamaz. Anayasa beyleklerinden hiçbiri, Kamuerke veya kişilere, Anayasayla tanınan temel ülev ve özgürlüklerin yok edilmesini veya Anayasada belirtilenden daha geniş biçimde sınırlandırılmasını amaçlayan bir edişte bulunmayı olası kılacak biçimde yorumlanamaz. Bu beyleklere aykırı edişte bulunanlarla ilgili uygulanacak yaptırımlar, yasayla düzenlenir.
(Şerh No: 17023 - Türkçeleştiren: Metin Samet UYGUR - Tarih : 03-07-2020)

(Değişik: 3.10.2001-4709/3. m.) Anayasada yer alan hak ve özgürlüklerden hiçbiri, devletin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan eylemler biçiminde kullanılamaz. Anayasa hükümlerinden hiçbiri, devlete veya kişilere, anayasayla tanınan temel hak ve özgürlüklerin yok edilmesini ya da anayasada belirtilenden daha geniş biçimde sınırlandırılmasını amaçlayan bir eylemde bulunmayı olanaklı kılacak biçimde yorumlanamaz. Bu hükümlere aykırı davrananlar hakkında uygulanacak yaptırımlar, yasayla düzenlenir.
(Şerh No: 4958 - Türkçeleştiren: Sinan ÖZTÜRK - Tarih : 23-03-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03569603 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.