Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

TCK. MADDE 85

     
 
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 85
Taksirle öldürme
(1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiil, birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmuş ise, kişi iki yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
 3  İçtihat    1 Bilgi    1  Çeviri    (Madde son güncelleme Av.Cengiz Aladağ, 07-02-2010 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

TCK. MADDE 85 İçtihatları

Yargılamanın konusu, sanıkların müstakil faili belli olmayacak şekilde adam öldürme suçudur. Olay günü sanıklar maktülü darp ederek öldürmüşlerdir. Dosya kapsamında maktülde mevcut bulunan kronik kalp rahatsızlığının akut hale geçmesi nedeniyle ölümün gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Sanıkların maktüldeki kalp rahatsızlığını bilip bilmedikleri araştırılmalıdır.
(Şerh No: 3801 - Ekleyen: Av.Bülent AKÇADAĞ - Tarih : 03-02-2010)

Sürücü belgesi bulunmayan ve ayrıca alkollü olan sanığın, hızlı araç kullanması nedeniyle aracın kontrolünü yitirerek kaldırımda bulunan ağaca çarpması, kaza neticesinde araçta bulunan bir kişinin yaşamını yitirmesi, "Bilinçli Taksirin" koşulları oluşmasından dolayı cezada arttırım yapılması gerektiği
(Şerh No: 3799 - Ekleyen: Av.Bülent AKÇADAĞ - Tarih : 03-02-2010)

motorsiklet sürücüsünün yaya sanığa çarparak dengesini kaybetmesi sonucu düşerek ölmesi, yayanın sürücünün ölebileceğini hayatın olağan akışına göre öngöremeyeceği, Bu nedenle sanığın üzerine atılı taksirli suçtan dolayı ceza verilmesinin isabetsiz oluşu,
(Şerh No: 3798 - Ekleyen: Av.Bülent AKÇADAĞ - Tarih : 03-02-2010)

Bu Maddeye Not Girin

TCK. MADDE 85 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MADDE GEREKÇESİ
MADDE 85.– Madde metninde, taksirle öldürme suçu tanımlanmıştır. “Genel Hükümler” başlıklı Birinci Kitapta yer alan taksire ilişkin hükümler, bu suç açısından da geçerlidir. Maddenin ikinci fıkrasına göre; fiilin, birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla insanın ölümüyle birlikte, bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olması hâli, birinci fıkraya göre daha ağır ceza ile cezalandırılmayı gerektiren neden oluşturmaktadır.
(Şerh No: 1109 - Ekleyen: Av.Cengiz ALADAĞ - Tarih : 20-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

TCK. MADDE 85 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

TCK. MADDE 85 Yabancı Dil Çevirileri

1) Any person who cuases the death of another by reckless conduct shall be sentenced to death penalty of imprisonment for a term of two to six years. 2) If the act results in the death of more than one person, or the injury of more than one person together with death of one or more persons, the offender shall be sentenced to a penalty of imprisonment for a term of two to fifteen years.
(Şerh No: 5587 - Çeviren: Av.Duygu ŞİMŞEK - Tarih : 21-05-2010)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

TCK. MADDE 85 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03590989 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.