Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

556.S.KHK. MADDE 62

     
 
556 S.lı Markaların Korunması Hakkında KHK MADDE 62
MARKA SAHİBİNİN TALEPLERİ

Marka hakkı tecavüze uğrayan marka sahibi, mahkemeden, aşağıdaki taleplerde bulunabilir:

a) Marka hakkına tecavüz fiillerinin durdurulması,

b) Tecavüzün giderilmesi ve maddi ve manevi zararın tazmini,

c) (Değişik: 4128 - 3.11.1995 / m.5) Marka hakkına tecavüz dolayısı ile üretilmesi veya kullanılması cezayı gerektiren eşya ile bu eşyaları üretmeye yarayan araç, cihaz, makine gibi vasıtalara el koyulması talebi

d) (c) bendi uyarınca el konulan ürünler üzerinde kendisine mülkiyet hakkının tanınması, (Bu durumda, söz konusu ürünlerin değeri, tazminat miktarından düşülür. Bu değer, kabul edilen tazminatı aştığı zaman, marka sahibinin fazlayı karşı tarafa ödemesi gerekir.)

e) (Değişik: 4128 - 3.11.1995 / m.5) Marka hakkına tecavüzün devamını önlemek üzere tedbirlerin alınması, özellikle bu maddenin (c) bendine göre el koyulan ürünlerin ve araçların üzerlerindeki markaların silinmesi veya marka hakkına tecavüzün önlenmesi için kaçınılmaz ise imhası talebi ,

f) Marka hakkına tecavüz eden kişi aleyhine verilen mahkeme kararının, masrafları tecavüz eden tarafından karşılanarak, ilgililere tebliğ edilmesi ve kamuya yayın yoluyla duyurulması.
 1 Bilgi    (Madde son güncelleme Av.Duygu Işık Behrem, 19-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

556.S.KHK. MADDE 62 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

556.S.KHK. MADDE 62 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Maddenin '' b '' bendindeki tazminatın hesaplanması, marka sahibinin fiili zararı ve yoksun kalınan kar kalemlerinin toplamından oluşur.Marka KHK'da fiili zararın hesaplanmasına ilişkin hüküm bulunmamakla birlikte KHK m.66'da yoksun kalınan kazancın nasıl hesaplanacağına ilişkin düzenleme mevcuttur.Fiili zarar,aktifin azalması veya pasifin artması şeklinde meydana gelir.
(Şerh No: 916 - Ekleyen: Av.F.Emre YILMAZ - Tarih : 17-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

556.S.KHK. MADDE 62 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

556.S.KHK. MADDE 62 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

556.S.KHK. MADDE 62 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03438807 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.