Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MülgaHUMK. MADDE 39

     
 
1086 S.lı (Eski) Hukuk Usulu Muhakemeleri Kanunu - Mülga MADDE 39
Ehliyeti haiz olan hükmi şahıslar, kanuni uzuvları vasıtasiyle ve icap eden mezuniyeti istihsal ile hareket ederler.

Aksi halde hakim tayin edeceği müddet zarfında şeraitin ikmali için muhakemeyi talika mecbur olduğu gibi davanın her halinde taraflardan her biri de bunu talep edebilir. Ancak müstacel işlerde hakim davanın muvakkaten devamına karar verebilir.
 2  Türkçe    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 16-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MülgaHUMK. MADDE 39 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MülgaHUMK. MADDE 39 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 39 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MülgaHUMK. MADDE 39 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 39 Türkçeleştirme Önerileri

Yetkinliği olan tüzelkişiler, yasal organları aracılığıyla ve bu konuda gerekli yetkiyi elde ederek davranır. Aksi durumda yargıç, belirleyeceği süre içinde koşulların tamamlanması için yargılamayı ertelemek zorunda olduğu gibi davanın her aşamasında yanlardan her biri de bu istemde bulunabilir. Ancak ivediliği olan işlerde yargıç, davanın geçici olarak sürmesine karar verebilir.
(Şerh No: 8628 - Türkçeleştiren: Av.Ömer GÜNTAY - Tarih : 19-11-2010)

Yeterliğe sahip olan tüzelkişiler, yasal organları aracılığıyla ve gereken yetkileri kullanarak hareket ederler. Aksi halde yargıç, belirleyeceği süre içinde koşulların tamamlanması için yargılamayı ertelemek zorunda olduğu gibi, davanın her aşamasında taraflardan her biri de bunu isteyebilir. Ancak acele işlerde yargıç, davanın geçici olarak sürmesine karar verebilir.
(Şerh No: 6411 - Türkçeleştiren: Feray ÜZEL - Tarih : 26-08-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03562498 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.