Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MülgaHUMK. MADDE 30

     
 
1086 S.lı (Eski) Hukuk Usulu Muhakemeleri Kanunu - Mülga MADDE 30
Davaya bakmaktan memnu bulunan hakim ancak iki tarafı teşkil edenlerin cümlesinin sarih ve tahriri muvafakatleri ile muhakemede hazır bulunabilir. (DEĞİŞİK CÜMLE RGT: 07.10.2004 RG NO: 25606 KANUN NO: 5236/2) (YÜRÜRL. TARH.: 01.06.2005) Aksi takdirde memnuniyet sebebinin doğduğu tarihten itibaren yapılan tüm işlemler, kararı veren ilk derece mahkemesi ise bölge adliye mahkemesince, bölge adliye mahkemesi ise Yargıtayca iptal olunabilir. Hüküm ve kararlar ise her halde iptal olunur. Hakim masarifi muhakeme ile mahkum edilebilir.
 1 Bilgi    1  Türkçe    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 16-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MülgaHUMK. MADDE 30 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MülgaHUMK. MADDE 30 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Değişen ikinci cümlenin değişiklik öncesi hali
Aksi takdirde memnuiyet sebebinin hadis olduğu tarihten itibaren o hakim huzuriyle yapılan bilumum muameleler mafevk mahkemesinin karariyle iptal olunabilir.
(Şerh No: 2700 - Ekleyen: Av.Özgür KARABULUT - Tarih : 22-12-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 30 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MülgaHUMK. MADDE 30 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 30 Türkçeleştirme Önerileri

Davaya bakmaktan yasaklı bulunan yargıç ancak davanın iki tarafının açık ve yazılı olurları ile yargılamada hazır bulunabilir. Tersi bir durumda, yasaklılık nedeninin doğduğu zamandan sonra yapılan tüm işlemler, kararı veren ilk derece mahkemesi ise bölge adliye mahkemesince, bölge adliye mahkemesi ise Yargıtayca iptal edilebilir. Yargı ve ara kararlar ise her durumda iptal edilir. Yargıç yargılama masrafları ile cezalandırılabilir.
(Şerh No: 3090 - Türkçeleştiren: Av.Özgür KARABULUT - Tarih : 06-01-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03558207 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.