Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MülgaHUMK. MADDE 25

     
 
1086 S.lı (Eski) Hukuk Usulu Muhakemeleri Kanunu - Mülga MADDE 25
(DEĞİŞİK MADDE RGT: 07.10.2004 RG NO: 25606 KANUN NO: 5236/1) (YÜRÜRL. TARH.: 01.06.2005)
Yetkili mahkemenin bir davaya bakmasına fiili veya hukuki bir engel çıktığı veya iki mahkemenin yargısal sınırları kapsamının belirlenmesinde tereddüt edildiği takdirde, yetkili mahkemenin tayininde, ilk derece mahkemeleri için bölge adliye mahkemelerine, bölge adliye mahkemeleri için Yargıtaya başvurulur.

İki mahkemenin aynı dava hakkında göreve veya yetkiye ilişkin olarak verdikleri kararlar kanun yoluna başvurulmaksızın kesinleştiği takdirde, görevli veya yetkili mahkeme ilgisine göre bölge adliye mahkemesince veya Yargıtayca belirlenir.

Bölge adliye mahkemesince veya Yargıtayca verilen merci tayini kararları ile kanun yolu incelemesi sonucunda kesinleşen göreve veya yetkiye ilişkin kararlar, davaya ondan sonra bakacak mahkemeyi bağlar.
 1 Bilgi    1  Türkçe    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 16-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MülgaHUMK. MADDE 25 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MülgaHUMK. MADDE 25 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Maddenin değişiklik öncesi hali
Madde 25 - Yetkili mahkemenin bir davaya bakmasına fiili veya hukuki bir engel çıktığı veya iki mahkemenin yargısal sınırları kapsamının belirlenmesinde tereddüt edildiği takdirde, yetkili mahkemenin tayini için Yargıtaya başvurulur. İki mahkemenin aynı dava hakkında göreve veya yetkiye ilişkin olarak verdikleri kararlar temyiz edilmeksizin kesinleştiği takdirde, görevli veya yetkili mahkeme Yargıtayca belirlenir. Yargıtayca verilen merci tayini kararları ile temyiz incelemesi sonucu kesin...
(Şerh No: 2699 - Ekleyen: Av.Özgür KARABULUT - Tarih : 22-12-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 25 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MülgaHUMK. MADDE 25 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 25 Türkçeleştirme Önerileri

Yetkili mahkemenin bir davaya bakmasına eylemsel ya da tüzel bir engel çıktığı ya da iki mahkemenin yargısal sınırları kapsamının belirlenmesinde duraksama olduğunda, yetkili mahkemenin belirlenmesinde, ilk derece mahkemeleri için bölge adliye mahkemelerine, bölge adliye mahkemeleri için Yargıtaya başvurulur. İki mahkemenin aynı dava ile ilgili göreve ya da yetkiye ilişkin olarak verdikleri kararlar yasa yoluna başvurulmaksızın kesinleştiğinde, görevli ya da yetkili mahkeme ilgisine göre bölge adliye mahkemesince ya da Yargıtayca belirlenir. Bölge adliye mahkemesince ya da Yargıtayca verilen yargı yeri belirlenmesi kararları ile yasa yolu incelemesi sonucunda kesinleşen göreve ya da yetkiye ilişkin kararlar, davaya ondan sonra bakacak mahkemeyi bağlar.
(Şerh No: 2146 - Türkçeleştiren: Av.Cengiz ALADAĞ - Tarih : 27-11-2009)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03581309 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.