Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 735

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 735
2. Sözleşmeden doğan önalım hakkı
Tapu kütüğüne şerh verilen sözleşmeden doğan önalım hakkı, şerhte belirtilen sürede ve belirtilen koşullara göre her malike karşı kullanılabilir. Kütükte koşullar belirtilmemişse taşınmazın üçüncü kişiye satışındaki koşullar esas alınır.

Şerhin etkisi her durumda, şerhin verildiği tarihin üzerinden on yıl geçmekle sona erer.

Yasal önalım hakkının kullanılmasına ve vazgeçmeye ilişkin hükümler sözleşmeden doğan önalım hakkında da uygulanır.

Gerekçesi için Bkz.
 1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 24-12-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 735 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 735 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MK. 735 Madde Gerekçesi
Gerekçe; Yürürlükteki Kanunun 658 inci maddesini karşılamaktadır. Maddenin birinci fıkrası yürürlükteki metnin birinci ve ikinci fıkraları esas alınarak düzenlenmiştir. İkinci fıkra, şerhin etki süresini belirlemektedir ve yürürlükteki metinde öngörülen süreye uymaktadır. Maddenin üçüncü fıkrasında, yasal önalım hakkının kullanılmasına ve vazgeçmeye ilişkin hükümlerin, sözleşmeden doğan önalım hakkında da uygulanacağı bu hükümlere yollama yapılmak suretiyle belirtilmiştir.
(Şerh No: 2831 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 24-12-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 735 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 735 Yabancı Dil Çevirileri

Pre-emption right which arisen from contract annotated to real estate registers, may be exercised against every owner within specified period and according to the conditions indicated by annotation. In case conditions have not been indicated in real estate registers, conditions that are at the sale of immovable to third person are taken as basis. Effect of annotation, terminates in any case by elapsing ten years from the date on which annotation made. Provisions concerning exercising of legal pre-emtion right and renunciation shall be applied about pre-emption right arising from contract as well.
(Şerh No: 14761 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 17-06-2013)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 735 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 735 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 11435 - Ekleyen: Av.Nur Hayat BURAN - Tarih : 25-04-2011)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03601503 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.