Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 733

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 733
b. Kullanma yasağı, feragat ve hak düşürücü süre
Cebri artırmayla satışlarda önalım hakkı kullanılamaz.

Önalım hakkından feragatin resmi şekilde yapılması ve tapu kütüğüne şerh verilmesi gerekir. Belirli bir satışta önalım hakkını kullanmaktan vazgeçme, yazılı şekle tabidir ve satıştan önce veya sonra yapılabilir.

Yapılan satış, alıcı veya satıcı tarafından diğer paydaşlara noter aracılığıyla bildirilir.

Önalım hakkı, satışın hak sahibine bildirildiği tarihin üzerinden üç ay ve her halde satışın üzerinden iki yıl geçmekle düşer.

Gerekçesi için Bkz.
 2  İçtihat    1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 24-12-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 733 İçtihatları

SÜRELER MAHKEMECE RE'SEN GÖZETİLMELİDİR. HAK DÜŞÜRÜCÜDÜR. TMK'nın 733/3 maddesi gereğince üç aylık hak düşürücü sürenin başlaması için öğrenme yeterli olmayıp yapılan satışın, alıcı veya satıcı tarafından diğer paydaşlara noter aracılığıyla bildirilmesi gerekir. Noter aracılılığıyla bildirimde bulunulmamışsa iki yıllık hak düşürücü süre içerisinde önalım hakkına dayanılarak tapu iptali ve tescil istenebilir.
(Şerh No: 16892 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 08-03-2019)

Yasal önalım hakkının kullanılması için gerekli süreyi başlatan olgu "öğrenme" değil "bildirim"'dir ve bu herhangi bir bildirim değil, noter vasıtasıyla yapılacak bildirimdir. Eş söyleyişle; yasal önalım hakkının kullanılması için öngörülen üç aylık hak düşürücü süre, satışın, alıcı veya satıcı tarafından, noter aracılığıyla, önalım hakkı sahibine bildirildiği tarihten itibaren işlemeye başlar. Önalım hakkı sahibinin,satışı başka bir şekilde öğrenmiş olması,hatta bu sebeple alıcı ve satıcıya iht...
(Şerh No: 8723 - Ekleyen: Mehmet KARAUSTA - Tarih : 09-12-2010)

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 733 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MK. 733 Madde Gerekçesi
Gerekçe; Maddenin birinci fıkrası 1984 tarihli öntasarının 653 üncü maddesinin üçüncü fıkrasından alınmıştır. Bununla önalım hakkının, paylı mülkiyetteki payın, pay sahibinin iradî satışlarında kullanılabileceği vurgulanmış, bu satış pay sahibinin kendi serbest iradesine dayanmıyor, cebrî arttırmaya dayanıyorsa Önalım hakkının kullanılamayacağı öngörülmüştür. Maddenin ikinci fıkrası İsviçre Medenî Kanununda 1991 yılında yapılan değişiklikle yürürlükten kaldırılmış bulunan 682 inci maddenin üç...
(Şerh No: 2828 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 24-12-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 733 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 733 Yabancı Dil Çevirileri

Pre-emtion right may not be exercised at compulsory sales made by auction. Renunciation of pre-emption right must be made in official form and annotated to real estate register. Renunciation from exercising pre-emtion right in a certain sale, is subject to written form and may be done before or after sale. Sale that has been made, is notified to the other shareholders by purchaser or seller by means of public notary. Pre-emption right, lapses by elapsing three months from the date on which sale has been notified to the right owner and in any case two years from sale.
(Şerh No: 14759 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 17-06-2013)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 733 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 733 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 11433 - Ekleyen: Av.Nur Hayat BURAN - Tarih : 25-04-2011)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,04954696 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.