Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 409

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 409
C. Usul
I. İlgilinin dinlenilmesi ve bilirkişi raporu
Bir kimse dinlenilmeden savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetimi veya isteği sebebiyle kısıtlanamaz.

Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle kısıtlamaya ancak resmi sağlık kurulu raporu üzerine karar verilir. Hakim, karar vermeden önce, kurul raporunu göz önünde tutarak kısıtlanması istenen kişiyi dinleyebilir.

Gerekçesi için Bkz.
 1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 23-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 409 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 409 Şerhler, Notlar, Yorumlar

MK. 409 Madde Gerekçesi
Gerekçe; Madde yürürlükteki 359 uncu maddeden kısmen değiştirilerek ve anlaştırılarak alınmıştır. Savurganlık, alkol "Veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşam tarzı, kötü yönetim ve isteğe bağlı kısıtlama hallerinde kişinin dinlenmesi zorunluluğu öngörülmüştür. Maddenin ikinci fıkrasında akıl hastalığı ve akıl zayıflığı sebepleriyle kısıtlamanın ancak resmi sağlık kurulu raporu ile mümkün olduğu kabul edilmektedir. Bu fıkraya eklenen yeni bir hükümle, hakimin kurul raporuna rağmen, bu ra...
(Şerh No: 1848 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 23-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 409 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 409 Yabancı Dil Çevirileri

A person can not be interdicted without being heard because of his or her squandering, alcohol or narcotic drug addiction, bad life fashion, mismanagement or his or her request. There can only been decided to interdiction upon official medical board report because of mental illness or mental weakness. Judge, before making decision, may hear the person who is required to be interdicted by considering board report.
(Şerh No: 12921 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 23-01-2012)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 409 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 409 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 7629 - Ekleyen: Av.Nur Hayat BURAN - Tarih : 27-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02603102 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.