Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 329

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 329
III. Dava hakkı
Küçüğe fiilen bakan ana veya baba, diğerine karşı çocuk adına nafaka davası açabilir.

Ayırt etme gücüne sahip olmayan küçük için gereken hallerde nafaka davası, atanacak kayyım veya vasi tarafından da açılabilir.

Ayırt etme gücüne sahip olan küçük de nafaka davası açabilir.

Gerekçesi için Bkz.
 3  İçtihat    1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 10-01-2010 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 329 İçtihatları

Velayet anne veya babada olup da, şayet velayet kendisinde olan eş çocuğa bakmayıp karşı taraf çocuğa bakıyorsa, çocuğa bakan, velayetin nezi davası açmak zorunda olmadan doğrudan iştirak nafakası talebinde bulunabilir.
(Şerh No: 17068 - Ekleyen: Av.Suat TOK - Tarih : 07-03-2021)

Velayet anne veya babada olup da, şayet velayet kendisinde olan eş çocuğa bakmayıp karşı taraf çocuğa bakıyorsa, çocuğa bakan, velayetin nez'i davası açmak zorunda olmadan doğrudan iştirak nafakası talebinde bulunabilir.
(Şerh No: 16650 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 25-08-2017)

Çocuğun velayeti hukuken babada olduğu halde, dava tarihinden beri fiilen davacı annesinin yanında kaldığı ve ergin olduğu tarihe kadar da fiilen onun tarafından bakıldığı tartışmasız olmakla; çocuğa fiilen bakan ananın, diğerinden çocuk için nafaka istemesi mümkündür. Velayetin tevdiine ilişkin kararlar, geçici ve derhal icra edilebilir nitelikte olmadıkça, kesinleştiği tarihten itibaren ileriye yönelik olarak sonuç doğuracağından ve kesinleşmedikçe icra olunamayacağından velayet sahibinin d...
(Şerh No: 13938 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 19-09-2012)

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 329 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Gerekçe; Yürürlükteki Kanunda bu maddeyi karşılayan bir hüküm yoktur. Madde, günümüz diline uygun olarak bazı değişiklikler yapılmak suretiyle 1984 tarihli öntasarının 249 uncu maddesinden alınmıştır. Birinci ve ikinci fıkralarda, uygulamadaki duraksamaları da gidermek üzere, küçüğe fiilen bakan ana veya babanın diğerine karşı çocuk adına nafaka davası açabileceği düzenlenmiş ve ayırt etme gücüne sahip olmayan küçük için, gereken hâllerde ana ve babaya karşı nafaka davasının kayyım ya da vars...
(Şerh No: 559 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 07-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 329 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 329 Yabancı Dil Çevirileri

Mother or father who has been caring minor virtually, may file an action against the other on behalf of child for child support. Action for child support for minor without discretion in cases where necessitated, may also be filed by trustee or guardian to be appointed. Minor having discretion may file action for child support too.
(Şerh No: 12711 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 31-12-2011)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 329 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 329 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 7241 - Ekleyen: Av.Nur Hayat BURAN - Tarih : 23-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,04002905 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.