Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 137

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 137
IV. Başvurunun incelenmesi ve reddi
Evlendirme memuru, evlenme başvurusunu ve buna eklenmesi gereken belgeleri inceler. Başvuruda bir noksanlık görürse bunu tamamlar veya tamamlattırır.

Başvurunun usulüne uygun olarak yapılmadığı veya evleneceklerden birinin evlenmeye ehil olmadığı ya da evlenmeye yasal bir engel bulunduğu anlaşılırsa, evlenme başvurusu reddolunur ve durum evleneceklere yazıyla hemen bildirilir.

Gerekçesi için Bkz.
 1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 30-12-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 137 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 137 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Gerekçe; Madde başvurunun incelenmesi ve evlenme isteminin reddini düzenlemektedir. Birinci fıkra, başvuruda bir eksiklik görülmesi hâlinde, eksikliklerin bizzat evlendirme memurluğu tarafından tamamlanmasını veya evleneceklere tamamlattırılması düzenlemektedir. Maddenin ikinci fıkrası ise, evlenme başvurusunun usulüne uygun yapılmadığı ya da tarafların evlenme ehliyetlerinin bulunmaması yahut evlenmelerine yasal bir engelin bulunması hâlinde evlenme isteminin reddedilmesini ve bunun evlenme ...
(Şerh No: 358 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 30-10-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 137 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 137 Yabancı Dil Çevirileri

Marriage officer examines application of marriage and the documents required to be attached that. If he/she spots any deficiency in the application, he/she corrects it or makes it corrected. If it is appeared that the application has not been duly made or one of the persons to get married is not qualified to marry or there has been a legal barrier against marriage, application of marriage is rejected and the fact is forthwith notified to the persons to get married in written.
(Şerh No: 12433 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 14-11-2011)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 137 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 137 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 6448 - Ekleyen: Av.Nur Hayat BURAN - Tarih : 01-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03587794 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.