Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 124

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 124
İKİNCİ AYIRIM : EVLENME EHLİYETİ VE ENGELLERİ
A. Ehliyetin koşulları
I. Yaş
Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.

Ancak, hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir.

Gerekçesi için Bkz.
 2  İçtihat    1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 30-12-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 124 İçtihatları

Hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebep ile 16 yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir.
(Şerh No: 15699 - Ekleyen: Efe Cüneyt ÖZGÜR - Tarih : 20-08-2014)

Hakim hernekadar olağan üstü durumların varlığı halinde 16 yaşını doldurmuş erkek yada kadının evlenmesine izin verebilirse de evlenmesine izin verilecek olanın anne ,baba veya vasisini dinlemelidir.Bu konuda hiçbir işlem yapılmaması halinde verilen karar hukuka aykırılık teşkil edecektir.
(Şerh No: 3684 - Ekleyen: Av.Memduha YILMAZ - Tarih : 25-01-2010)

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 124 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Gerekçe; Yürürlükteki Kanunun 88 inci maddesini karşılamaktadır. Maddenin konu başlığındaki "Ehliyet şartları" yerine amacı daha iyi ifade etmek üzere "Ehliyetin koşulları" deyimi kullanılmıştır. Küçük yaştaki kızların evlendirilmesinin gerek biyolojik gerek psikolojik açıdan olumsuz etkiler gösterdiği günümüzde tartışmasız olarak kabul edilen bir gerçektir. Daha ortaöğretim çağında bulunan onbeş yaşındaki bir küçüğün evlenmesine izin vermemek gerekir. Ülkemizde Medenî Kanunumuzun kabul ed...
(Şerh No: 345 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 30-10-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 124 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 124 Yabancı Dil Çevirileri

Male or female may not get married unless he/she has completed full age of seventeen. However,judge may give permission for marriage of a male or a female completed age of sixteen in extraordinary situations and for a very important reason. Father and mother or guardian are heared before decision whenever possible.
(Şerh No: 12415 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 09-11-2011)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 124 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 124 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 6657 - Ekleyen: Av.Nur Hayat BURAN - Tarih : 04-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03669190 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.