Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İmarK MADDE 22

     
 
3194 S.lı İmar Kanunu MADDE 22
RUHSAT ALMA ŞARTLARI :
Yapı ruhsatiyesi almak için belediye, valilik bürolarına yapı sahipleri veya kanuni vekillerince dilekçe ile müracaat edilir. Dilekçeye sadece tapu (istisnai hallerde tapu senedi yerine geçecek belge), mimari proje, statik proje, elektrik ve tesisat projeleri, resim ve hesapları, röperli veya yoksa, ebatlı kroki eklenmesi gereklidir.

Belediyeler veya valiliklerce ruhsat ve ekleri incelenerek eksik ve yanlış bulunmuyorsa müracaat tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde yapı ruhsatiyesi verilir.

Eksik veya yanlış olduğu taktirde; müracaat tarihinden itibaren onbeş gün içinde müracaatçıya ilgili bütün eksik ve yanlışları yazı ile bildirilir. Eksik ve yanlışlar giderildikten sonra yapılacak müracaattan itibaren en geç onbeş gün içinde yapı ruhsatiyesi verilir.
 1 Bilgi    (Madde son güncelleme Av. Can DOĞANEL, 05-10-2011 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

İmarK MADDE 22 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

İmarK MADDE 22 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Madde Gerekçesi
MADDE 22 - Kaçak yapılaşmanın en önemli faktörü olan yapı ruhsatiyesini almak için bugüne kadar takip edilen işlemlerde bürokratik engeller olduğu noktasından hareketle yapı ruhsatiyesi şartları sadeleştirilmekte ve kesin süre kaydı getirilmekte; ayrıca belediye ve valiliklerle birlikte yeminli serbest mimarlık ve mühendislik bürolarına ruhsat verme yetkili tanınmaktadır.
(Şerh No: 12217 - Ekleyen: Av.Can DOĞANEL - Tarih : 14-10-2011)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

İmarK MADDE 22 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

İmarK MADDE 22 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

İmarK MADDE 22 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03587389 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.