Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

BK. MADDE 356

     
 
6098 S.lı Türk Borçlar Kanunu (Yeni) MADDE 356
6. Kiracının ölümünde sözleşmenin sürdürülmesi
Ölen kiracının ortakları veya bu ortakların aynı meslek ve sanatı yürüten mirasçıları ve ölen kiracı ile birlikte aynı konutta oturanlar, sözleşmeye ve kanun hükümlerine uydukları sürece, taraf olarak kira sözleşmesini sürdürebilirler.
 1  İçtihat    2 Bilgi    (Madde son güncelleme Av.Nevra Öksüz, 05-02-2011 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

BK. MADDE 356 İçtihatları

İntifa hakkı sahibi kiralayanın ölümü üzerine kiralayan sıfatı, intifa hakkı sahibinin mirasçılarına değil, malike geçer.
(Şerh No: 17280 - Ekleyen: Sinan ÖZTÜRK - Tarih : 29-05-2023)

Bu Maddeye Not Girin

BK. MADDE 356 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Mülga Kanun Karşılık Madde
6570 SAYILI Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun Madde 13: Kira mukavelelerinin ve Borçlar Kanununun bu kanuna mugayir olmayan vecibelerine kiracılar veya ortaklariyle sanat, meslek ve ihtısasları dolayısiyle aynı meslek veya sanatı idame ettirecek olan mirasçıları ve meskenlerde ölen kiracı ile birlikte ikamet edenler tarafından tamamen riayet edildiği müddetçe bu kanunun yürürlükten kaldırılmasından üç ay sonraya kadar aleyhlerine tahliye davası açılamaz.
(Şerh No: 13857 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 11-07-2012)

Gerekçe
818 sayılı Borçlar Kanunu’nda yer verilmeyen, ancak, 6570 sayılı Kanunun 13 üncü maddesini karşılayan, "6. Kiracının ölümünde sözleşmenin sürdürülmesi" kenar başlıklı yeni bir maddedir. Tasarının tek fıkradan oluşan 355 inci maddesinde, kiracının Ölmesi hâlinde, kira sözleşmesinin sürdürülmesi düzenlenmektedir. Böylece, kiracının ölümü durumunda, çatılı işyeri kiralan bakımından, kiracının ortaklarının veya bu ortakların kiracıyla aynı meslek ve san'atı yürüten mirasçılarının ve ölen kirac...
(Şerh No: 10868 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 13-03-2011)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

BK. MADDE 356 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

BK. MADDE 356 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

BK. MADDE 356 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,02616811 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.