Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 19

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 19
V. Yerleşim yeri
1. Tanım
Yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir.

Bir kimsenin aynı zamanda birden çok yerleşim yeri olamaz.

Bu kural ticari ve sınai kuruluşlar hakkında uygulanmaz.

Gerekçesi için Bkz.
 1  İçtihat    2 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 14-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 19 İçtihatları

MK.19. madde gereğince, yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yer olup, Nüfus Yasası´nın 4. maddesi uyarınca nüfus kayıtları yerleşim yeri için karine sayılır. Bir yer nüfusuna kayıtlı olduğu halde, memur olması nedeniyle başka bir yerde oturan davalının sunduğu ikamet belgesi, o yerin yeni yerleşim yeri olduğunu kabule elverişli ve yeterli olmayıp, yerleşim yerinin nüfusa kayıtlı yer olduğu yönünde karinenin aksi kanıtlanmamıştır.
(Şerh No: 6366 - Ekleyen: Mehmet KARAUSTA - Tarih : 22-08-2010)

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 19 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Maddenin değişiklikten önceki hali
V - İKAMETGAH : 1 - TARİFİ: Madde 19 - Bir kimsenin ikametgahı, yerleşmek niyetiyle oturduğu yerdir. Bir kimsenin aynı zamanda birden ziyade ikametgahı olamaz. Bu fıkranın hükmü, ticari ve sınai müesseseler hakkında cari değildir.
(Şerh No: 2738 - Ekleyen: Av.Zeynep ÖDER - Tarih : 23-12-2009)

Gerekçe; Yürürlükteki Kanunun 19 uncu maddesini karşılamaktadır. Maddede ve konu başlığında kullanılan "İkametgah" terimi yerine günümüz diline de uygun olarak "Yerleşim yeri" terimi kullanılmıştır. Aynı şekilde maddedeki "ticarî ve sınaî müesseseler" deyimi yerine "ticarî ve sınaî kuruluşlar" deyimi kullanılmıştır.
(Şerh No: 759 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 14-11-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 19 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 19 Yabancı Dil Çevirileri

The place of residence of a person is the place where a person has been living with the intention of settling permanently. A person can not have more than one place of residence at the same time. This rule is not applied about commercial and industrial foundations.
(Şerh No: 11302 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 05-04-2011)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 19 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 19 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 6496 - Ekleyen: Av.Duygu IŞIK BEHREM - Tarih : 01-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,04034805 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.