Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İşK. MADDE 14

     
 
4857 S.lı İş Kanunu MADDE 14
ÇAĞRI ÜZERİNE ÇALIŞMA

Yazılı sözleşme ile işçinin yapmayı üstlendiği işle ilgili olarak kendisine ihtiyaç duyulması halinde iş görme ediminin yerine getirileceğinin kararlaştırıldığı iş ilişkisi, çağrı üzerine çalışmaya dayalı kısmi süreli bir iş sözleşmesidir.

       Hafta, ay veya yıl gibi bir zaman dilimi içinde işçinin ne kadar süreyle çalışacağını taraflar belirlemedikleri takdirde, haftalık çalışma süresi yirmi saat kararlaştırılmış sayılır. Çağrı üzerine çalıştırılmak için belirlenen sürede işçi çalıştırılsın veya çalıştırılmasın ücrete hak kazanır.

       İşçiden iş görme borcunu yerine getirmesini çağrı yoluyla talep hakkına sahip olan işveren, bu çağrıyı, aksi kararlaştırılmadıkça, işçinin çalışacağı zamandan en az dört gün önce yapmak zorundadır. Süreye uygun çağrı üzerine işçi iş görme edimini yerine getirmekle yükümlüdür. Sözleşmede günlük çalışma süresi kararlaştırılmamış ise, işveren her çağrıda işçiyi günde en az dört saat üst üste çalıştırmak zorundadır.
 2  İçtihat    2 Bilgi    (Madde son güncelleme Engin Özoğul, 14-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

İşK. MADDE 14 İçtihatları

İşçinin kıdem tazminatı hesaplanırken; işçinin aldığını iddia ettiği ücret daha fazla ise, sadece bordroda gösterilen ücret esas alınmamalı, işin gerçek ücreti araştırılarak bulunan rakam üzerinden kıdem tazminatı hesaplanmalıdır.
(Şerh No: 14459 - Ekleyen: Av.Gül KÜLCÜ - Tarih : 02-04-2013)

Çağrı usulü çalışma kısmi süreli iş sözleşmesi olarak değerlendirilmelidir ve kısmi süreli olması belirli süreli iş sözleşmesi niteliği kazandırmaz, belirsiz süreli iş sözleşmesi kapsamındadır.
(Şerh No: 9679 - Ekleyen: Av.Engin EKİCİ - Tarih : 18-01-2011)

Bu Maddeye Not Girin

İşK. MADDE 14 Şerhler, Notlar, Yorumlar

İŞ KANUNU TASARISI VE MADDE GEREKÇESİ:
HÜKÜMETİN TEKLİF ETTİĞİ METİN: Kısmî süreli ve tam süreli iş sözleşmesi MADDE 14. - İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmî süreli iş sözleşmesidir. Kısmî süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin kısmî süreli olmasından dolayı tam süreli emsal işçiye göre farklı işleme tâbi tutulamaz. Kısmî süreli çalışan i...
(Şerh No: 4934 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 21-03-2010)

Çağrı üzerine çalışmayı düzenleyen ilgili madde de işçinin ne zaman işe çağrılacağı, haftada ve günde ne kadar süre çalışacağı tarafların anlaşmasına bırakıldığından emredici nitelikte değildir.
Bu maddede belirtilen hükümler, yedek hukuk kuralı niteliğindedir. Taraflar sözleşme ile istedikleri şekilde bir takım kurallara bağlı kalarak çalışma süresini, en az kaç gün önceden işveren tarafından çağrı yapılacağını ve günde ne kadar çalışılacağını kendileri belirleyebilirler. Bu durumda kanun maddesinde belirtilen hususlar sözleşme ile işçi lehine veya aleyhine düzenlenebilecektir. Çağrı üzerine çalışma kısmi süreli iş sözleşmesinin bir çeşidi olduğundan İ.K. m 13' teki kurallar burada ...
(Şerh No: 3845 - Ekleyen: Av.Derya DEMİR - Tarih : 05-02-2010)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

İşK. MADDE 14 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

İşK. MADDE 14 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

İşK. MADDE 14 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03596306 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.