Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İşK. MADDE 13

     
 
4857 S.lı İş Kanunu MADDE 13
KISMİ SÜRELİ VE TAM SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ

İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmî süreli iş sözleşmesidir.

       Kısmî süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin kısmî süreli olmasından dolayı tam süreli emsal işçiye göre farklı işleme tâbi tutulamaz. Kısmî süreli çalışan işçinin ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatleri, tam süreli emsal işçiye göre çalıştığı süreye orantılı olarak ödenir.

       Emsal işçi, işyerinde aynı veya benzeri işte tam süreli çalıştırılan işçidir. İşyerinde böyle bir işçi bulunmadığı takdirde, o işkolunda şartlara uygun işyerinde aynı veya benzer işi üstlenen tam süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan işçi esas alınır.

       İşyerinde çalışan işçilerin, niteliklerine uygun açık yer bulunduğunda kısmî süreliden tam süreliye veya tam süreliden kısmî süreliye geçirilme istekleri işverence dikkate alınır ve boş yerler zamanında duyurulur.
 3 Bilgi    (Madde son güncelleme Engin Özoğul, 14-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

İşK. MADDE 13 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

İşK. MADDE 13 Şerhler, Notlar, Yorumlar

İŞ KANUNU TASARISI VE MADDE GEREKÇESİ:
HÜKÜMETİN TEKLİF ETTİĞİ METİN: Belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesi ayırımın sınırları MADDE 13. - Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin süreli olmasından dolayı belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan emsal işçiye göre farklı işleme tâbi tutulamaz. Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçiye, belirli bir zaman ölçüt alınarak ödenecek ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatler, işçinin çalıştı...
(Şerh No: 4933 - Ekleyen: Av.Nevra ÖKSÜZ - Tarih : 21-03-2010)

Kısmi süreli iş sözleşmesinde kararlaştırılan haftalık çalışma süresinin üzerinde yapılan çalışmalar.
Kısmi süreli iş sözleşmesinde kararlaştırılan haftalık çalışma süresinin üzerine çıkılması durumunda( Örn. haftalık 25 saat çalışılması kararlaştırılmış bir iş aktinde haftalık 35 saat çalışılmışsa) fazla çalışma ücretinin hesabı yapılırken İ.K m.41/3' teki hükümler uygulanmalıdır. Buna göre; İş Kanunu 41/3' te düzenlenen, haftalık iş süresinin sözleşmelerle 45 saatin altında belirlendiği hallerde, işçi sözleşme ile çalıştırılan bu sürenin üzerinde çalıştırılırsa bu çalışmanın 45 saate olan kıs...
(Şerh No: 3835 - Ekleyen: Av.Derya DEMİR - Tarih : 05-02-2010)

Kısmi süreli çalışmanın belirlenmesi
Kısmı süreli iş sözleşmelerinin ayırt edici özelliği isminden de anlaşılacağı üzere çalışma sürelerinin tam süreli iş sözleşmelerine göre daha az olarak belirlenmesidir. Bu durumda kısmi süreli çalışma, tam süreli çalışmanın süresine kıyasla belirlenmektedir. Ayırımda kullanılacak ölçüt “haftalık çalışma süreleri” ile ilgilidir. İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliği' nde "çalışma saatinin önemli ölçüde az olması" ndan ne anlaşılması gerektiği açıkça ifade edilmiş, ilgili madde met...
(Şerh No: 3834 - Ekleyen: Av.Derya DEMİR - Tarih : 05-02-2010)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

İşK. MADDE 13 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

İşK. MADDE 13 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

İşK. MADDE 13 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03483391 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.