Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ailenin korunması/savcılığa suç duyurusu

Yanıt
Old 28-07-2011, 09:12   #1
av.yağmur deniz

 
Varsayılan ailenin korunması/savcılığa suç duyurusu

merhabalar müvekkilim boşanma davası açtı ve şu an ailesiyle yaşıyor.Ancak eşi, iş dönüşünde müvekkilimin yolunu kesmekte onu korkutmaktadır.Müvekkilim Çoğu zaman bakkala ..vs.saklanmaktadır.Bu durumda ne yapabilirim?Savcılık mı karakola başvurumu daha etkili ve hızlı olur?Başvurumu neye dayandırmalıyım?
Old 28-07-2011, 09:40   #2
kezzy

 
Varsayılan

Aile Mahkemesinden, müvekkiliniz lehine Koruma Kararı verilmesini talep edebilirsiniz. Mahkeme, Ailenin Korunmasına Dair Kanunu uygulayarak, müvekkilinizin ve varsa çocuklarının şiddet ve korkuya yönelik davranışlara mağruz kalmaması ve müvekkilinizin eşinin müşterek konuttan uzaklaştırılmasına dair karar verecektir. Bu mahkeme kararına uyulmaması halinde savcılığa şikayet edebilirsiniz zira şikayetle karara uymamadığından tutuklanabilecek, ceza mahkemesinde yargılanabilecektir. Eğer müvekkilinizin vücudunuzda dayak izleri var ise vakit geçirmeden Adli Tıp'tan rapor almalısınız çünkü bu yapılan eylem aynı zamanda kasten yaralamadır ve bu suç eşe ve çocuklara karşı işlendiği takdirde,şikayete dahi bağlı olmadan cezası ağırlaştırılmıştır. Yine müvekkilinizin can güvenliği yoksa sığınma evine yerleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Dayak olayını belgelemeniz aynı zamanda boşanma davasında da yazılı delil olarak işinize yararayacaktır.
Old 28-07-2011, 09:41   #3
emi_shn

 
Varsayılan

Bence 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa uyarınca müvekkilinizin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesine başvurup koruma kararı talebinde bulunmanız gerekli olacaktır. Müvekkiliniz fiziksel şiddete maruz kalmasa dahi psikolojik şiddete,hakaret ve tehdite maruz kaldığı için durumu koruma kapsamında değerlendirilecektir. Mahkeme sizin talebinize bağlı olarak eşe müvekkilinizin oturduğu evden ve işyerinden uzaklaştırma,çocuklar varsa okullarından uzaklaştırma, müvekkkilinize yönelik korkutucu hareketlerin önlenmesi, müvekkilinizle iletişiminin engellenmesi, müvekkilinizin maddi durumu kötüyse giderlerini karşılamaya devam etmesi gibi tedbirlere hükmedebilir.
Old 28-07-2011, 10:37   #4
av.yağmur deniz

 
Varsayılan

müvekkilim zaten ailesiyle yaşıyor ve açılmaış bir boşanma davası var.aile mahkemesi kararını uygulamada sıkıntı yaşanır mı peki süreç nasıl işliyor?Acilen yapmam gereken bir işlem o yüzden en uygun yolu sordum.
Old 28-07-2011, 11:25   #5
kezzy

 
Varsayılan

4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun aile üyelerine ailenin diğer bir üyesi tarafından şiddet uygulanması halinde bir takım özel tedbirler alınmasını içerir.Acil olduğundan bu yola başvurmanız en doğrusundadır kanaatindeyim zira tedbir için başvurmanız durumunda Aile Mahkemesi Hakimi olayın niteliklerini göz önünde bulundurarak Kanunda yazılı tedbirlerin birine, birkaçına veya hepsine birden gecikmeksizin (duruşmasız) hükmeder.Hakim bu tedbirlere en çok 6 ay süre için hükmedebilir.Koruma kararının bir örneği Aile Mahkemesi’nce Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilir. Savcılık kararın uygulanmasını zabıta (ve gerektiğinde psikolog, sosyal çalışmacı gibi uzman kişiler) aracılığıyla izler.
Verilen karar tedbir niteliğinde olup, boşanma davasının olup olmaması olumsuz etkilemeycektir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
imar kirliliğine ilişkin savcılığa suç duyurusu lawyercohen Meslektaşların Soruları 1 10-04-2022 18:45
Terk eden eş hakkında savcılığa suç duyurusu av1985 Meslektaşların Soruları 4 28-06-2011 14:15
Ailenin korunması hakkında kanun outlawyer Meslektaşların Soruları 5 30-12-2010 15:58
4320 Sayılı Ailenin Korunması/Tedbir Kararı/Yetkisizlik Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 12-10-2010 23:27
Ailenin Korunması Kanunu (4320 )Yargıtay Kararları Av.Habibe YILMAZ KAYAR Kadın Hakları Çalışma Grubu 7 22-09-2008 09:19


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05103898 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.