Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşe İade Davasında Husumetin Kanıtlanması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-07-2010, 17:43   #1
Engin YILMAZ

Varsayılan İşe İade Davasında Husumetin Kanıtlanması

Bu konu hakkında başka başlıklar da bulunmakla birlikte ki hepsini okudum benim sorum biraz daha spesifik bir konu hakkında:

Müvekkil bir alışveriş merkezinde taşerona bağlı temizlik işçisi olarak çalışmaya başlıyor, 1 ay sonra sözleşmesi sona eren taşeronla tekrar anlaşılmıyor ve başka bir taşeronla anlaşılıyor. Müvekkil bu taşeronla 5,5 ay çalıştıktan sonra iş akdi sebepsiz olarak feshediliyor. Müvekkil işe iadesini talep etmekte. mevcut taşeronla 5,5 ay çalıştığı için işe iade davasını mevcut taşerona yöneltmenin bir anlamı yok. Bu durumda dava alışveriş merkezine karşı açılacak. Sorum ise şu:
Müvekkilin eski taşeronda çalıştığı süre zarfında ödemeler elden yapılmış ve makbuz verilmemiş, SGK kaydı yapılmamış, yani orada çalıştığını sadece tanık ile kanıtlayabiliyoruz. Tanık beyanı yeterli olur mu? Eğer tanık beyanı ile eski taşeron zamanında da çalıştığını kanıtlayabilirsek bu sefer taşeron değişmesine rağmen iş yerinin ve yapılan işin değişmemiş olması tek başına alışveriş merkezine işe iade davası açılması için yeterli midir?
Old 17-07-2010, 23:28   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Engin YILMAZ
Müvekkil bir alışveriş merkezinde taşerona bağlı temizlik işçisi olarak çalışmaya başlıyor, 1 ay sonra sözleşmesi sona eren taşeronla tekrar anlaşılmıyor ve başka bir taşeronla anlaşılıyor.

İlk sözleşmenin işveren feshiyle sona ermediği, keza kesintisiz bir çalışmanın da olmadığı anlaşıyor. Bu halde, işe iade davasının reddedileceğini düşünmekteyim.

Saygılarımla,
Old 17-07-2010, 23:45   #3
Engin YILMAZ

yanlış anlaşıldım herhalde. İlk eski taşeronla sorunumuz yok. İşten çıkaran yeni taşeron(5,5 ay çalıştırdıktan sonra). Alışverişmerkezindeki toplam çalışma süresi 6 aydan fazla. Alışveriş merkezi yönetimine karşı işe iade davası açılabilir mi? Sorun bu.
Old 17-07-2010, 23:59   #4
Adli Tip

Sayın Meslektaşım;

Değişen alt işverenlere rağmen, işçinin aynı işyerinde(aynı asıl işverenin işinde) kesintisiz çalışması durumunda, Yargıtay bu durumu işyeri devri olarak değerlendiriyor.

Şayet böyle bir durum varsa, yeni alt işverene karşı da dava açabilirsiniz.

Saygılar,
Old 18-07-2010, 16:45   #5
Engin YILMAZ

Teşekkür ederim sayın Adli Tıp. Ben de işyerinin devri konusunu biraz araştırdım ve çok işime yaracağını umduğum http://www.calismatoplum.org/sayi20/ozkaraca_karar.pdf çalışması ile karşılaştım. Bu durumda davayı hiç çekinmeden mevcut taşerona açacağım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi