Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukatlık mı? Hakimlik mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-09-2009, 00:33   #1
REX

Varsayılan Avukatlık mı? Hakimlik mi?

Selam saygıdeğer arkadaşlarım ve meslek büyüklerim,
Ben, uzun zamandır mezun olunca nasıl bir meslek seçimi yapmam gerektiğini düşünüyorum ama halen sağlıklı bir sonuca varabilmiş değilim. Hakimlik sınavına girdim diyelim ve kazandım işe başladım diyelim ama her önüme gelen davada yeterince adaletli olabilir miyim diye düşünüyorum işin içinden çıkamıyorum,bu konuda beni asıl korkutan şey ise hakkında karar vereceğim insanların haklarına tecavüz etmiş olabilme tehlikesi. Sonuçta dünya üzerindeki her varlık gibi insanoğluda fani bir varlık herkesin korktuğu ölüm geldiğinde yanlış bir kararın hesabını verememekten korkuyorum. Diyelimki bunu eledik ve stajı yapıp avukat oldum bu seferde çevrenin ve ailenin baskısını,iş yapabilir miyim,çevre edinebilir miyim diye kara kara düşünüyorum. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık hesabı ne yapacagımı şaşırmıs durumda çaresiz bi şekilde düşünüyordum internette araştırma yaparken bu siteden fikir edinebileceğim ümidyle derdimi paylaştım inşallah siz değerli kardeşlerim bana yardımcı olursunuz,her türlü eleştiriye açığım istediğinizi söyleyebilirsiniz umarım bana da sizin söylediklerinizden bi fikir nasip olur şimdiden okuyan,cevap yazan arkaşlara teşekkür ederim.
Old 10-09-2009, 00:50   #2
adliyargı

Sn.Rex

İnsan hayatın her alanında birilerinin hakkına girme riski içerisindedir. Misal olarak avukatlığı ele alalım binbir çeşit insanı savunuyor onlar da her türlü suçluyla muhatap olabiliyorlar.Örneğin bir olayda sanık müşteki'yi tehdit etmiş,canına ve/veya malına zarar vermiştir ancak siz o sanığın en az cezayla kurtulması için çalışırsınız belki hukukun açıklarını bulup beraat ettirirsiniz.Bu durumda müşteki'nin hakkına girmiş oluyorsunuz.Örnekleri çoğaltmamız mümkün ancak ben derim ki bir Hakim,C.Savcısı,Avukat veya herhangi biri birşey yaparken vicdanı rahatsa korkmasın.
Old 14-09-2009, 17:34   #3
üye22915

rex;
bu konuda bende bi kaç birşey söylemek isterim.ben bu sene mezun oldum.şu anda avukatlık stajı yapıyorum.çevremdeki insanlar öğrenimim boyunca herşeyi söylediler.haala da söylüyorlar.

dedikleri en klasik cümle''vicdan muhasebesini öbür tarafta nasıl yapacaksın'' oldu.

Ben bu konuda şöyle düşünüyorum.Eğer gerçekten insani olarak içinde adaletli olma,adalet dağıtma duygusu varsa;verdiğin kararlarda vicdani açıdan rahatsızlık duymuyorsan ve de o kararın hakkaniyetli olduğuna inanıyorsan,bence ne vicdani olarak bi rahatsızlık duymalı insan ne de insanların hakkına girdiğini düşünmeli.

Adaleti adaletli insanların eline vermek gerekir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi