Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhtarname keşide edenin adresi yoksa?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2007, 13:57   #1
ecesaka

Varsayılan İhtarname keşide edenin adresi yoksa?

Müvekkile eski kiracısı tarafından gönderilen ihtarnamede, ihtarnameyi keşide eden bu eski kiracının adresi yer almamakta, sadece adı-soyadı ve TC Kimlik No. yer almaktadır. İhtarnameleri araştırmaya çalıştığımda aklımı karıştıracak kadar çok ve konuyla ilgisi olmayan sonuçlara ulaşıyorum... Bu ihtara cevap verebilmemiz açısından ihtarname keşide edenin adresinin bulunması şart gibi geliyor bana. Ancak yasal herhangi bir dayanak yok bunu düşünmem için Sadece muhatapın, ihtarın gönderildiği Noter ile bağlantıya geçip bu ihtarı gönderen kimsenin adresini elde edip ihtara cevap mahiyetinde ihtar çekmek için bu kadar çaba sarf etmesi pek hakkaniyete uygun gelmedi...

Noter vasıtasıyla çekilen ihtarda ihtar gönderen kimsenin adresinin bulunmaması halinde ne yapılabilir? Bu ihtar için geçerlilik şartı olabilir mi? Şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim...
Old 01-06-2007, 14:18   #2
altiokebru

Sayın Ece Saka, yeni nüfusa kayıt sistemi ile uygulama henüz başlamadı ama TC kimlik numarasından adrese ulaşılabilir. Bulunduğunuz yer Nüfus Müdürlüğünden araştırabilirsiniz. Ancak bu şekilde adrese ulaşamazsanız ihtarnamenin sizin açınızdan sorumluluk doğurmaması gerekir bence. Size adresi araştırma yükümlülüğü tahmil edilemez, ihtarı gönderenin adresini belirtmesi gerekirdi. Saygılar
Old 01-06-2007, 14:25   #3
ecesaka

KANUN NO: 1512 NOTERLİK KANUNU

MADDE 106 - Her türlü hukukî işlemlere ait ihtarname ve ihbarname:

1. İstemde bulunan ve diğer tarafın ad ve soyadları ile açık adreslerini,

2. İhtar ve ihbar konusunu,

3. İstemde bulunanın imzasını,

4. Tebliğ şerhini, noterin imza ve mühürünü ve tarihi (Yazı ve rakam ile),

Kapsar.

İhtarname ve ihbarnameler ilgili tarafından yazılıp tebliğ için notere getirebileceği gibi, notere de yazdırılabilir.

Konuyla ilgili bu maddeyi buldum. Ancak bundan sonraki adımda ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Kanunda da buna uygun olmamasının yaptırımına dair birşey bulamadım
Old 01-06-2007, 15:01   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ecesaka
KANUN NO: 1512 NOTERLİK KANUNU

MADDE 106 - Her türlü hukukî işlemlere ait ihtarname ve ihbarname:

1. İstemde bulunan ve diğer tarafın ad ve soyadları ile açık adreslerini,

2. İhtar ve ihbar konusunu,

3. İstemde bulunanın imzasını,

4. Tebliğ şerhini, noterin imza ve mühürünü ve tarihi (Yazı ve rakam ile),

Kapsar.

İhtarname ve ihbarnameler ilgili tarafından yazılıp tebliğ için notere getirebileceği gibi, notere de yazdırılabilir.

Konuyla ilgili bu maddeyi buldum. Ancak bundan sonraki adımda ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Kanunda da buna uygun olmamasının yaptırımına dair birşey bulamadım

Ben olsam, muhatap olarak Noteri de cevabi ihtarnameye ekler; yukarıdaki mevzuata göre, keşidecinin adresini almadığı için, cevabi ihtarnamenin tebliğ edilmesinin de Noterlik tarafından sağlanmasını, aksi takdirde doğacak zararlardan sorumlu olacaklarını ihtar ederdim.

En azından size keşide edilen ihtarnamenin tebliğ edilip edilmediğini kontrol için geleceklerine göre(Tebliğ şerhini vurdurabilirler de)Noter bu işi mecburen yapacaktır.

Bunun dışında, ihtarnameyi keşide eden, zaten sizin kiracınız olduğuna göre, kontratta başkaca adres olabilir; yoksa da bazen tebligat için özel koşullar olabilir.

Ayrıca, ihtarnamenin içeriğini bilmemekle birlikte ihtarnameye yanıt vermemek içeriğini kabul etmek anlamına gelmemektedir.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi