Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çek yasaklılığı.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-07-2010, 17:22   #1
hukkuk

Varsayılan çek yasaklılığı.

merhabalar. müvekkilimiz bankadan çek karnesi talep ettiğinde kendisine çek yasaklısı olmadığına dair mahkeme kararı getirmesi söylenmiştir. bu kararı hangi mahkemeden talep edeceğiz? teşekkürler.
Old 15-07-2010, 17:33   #2
gunermeric

Ben de ilk kez duyuyorum ve açıkçası cevabı merak ediyorum
Old 15-07-2010, 18:54   #3
hukkuk

Alıntı:
Yazan gunermeric
Ben de ilk kez duyuyorum ve açıkçası cevabı merak ediyorum

ben de sayın "gunermeric" ben de
Old 16-07-2010, 08:56   #4
Av.MB

Sayın hukkuk

Banka acaba müvekkilinize, sizin çek yasağınız var bunu kaldırın öyle gelin demiş olmasın
Old 16-07-2010, 09:01   #5
hukkuk

Alıntı:
Yazan Av.MB
Sayın hukkuk

Banka acaba müvekkilinize, sizin çek yasağınız var bunu kaldırın öyle gelin demiş olmasın

ne yazık ki öyle değil. bankalar iyica abartmaya başladılar artık.
mesela bir müvekkilimiz de boş çeklerini kaybetmişti. bankadan iptalini talep ettiğinde herhangi bri mahkeme ilamı getirmesi istendi. söz konusu çeklerin iptali için dava açtık ve davamız reddedildi. bankanın istediği böyle amaçsız bir karar. ve red kararıyla bankada işlemimizi yapabildik. saçma değil mi?
Old 16-07-2010, 09:34   #6
hukkuk

arkadaşlar durum çözülmüş bulunuyor.. çek kanunu defalarca kez inceledim ancak "bu konuda şu mahkemece karar verilir" diye bir şeye rastlamadım. diyor ki yasada " Bankalar, çek hesabı açtırmak isteyenlerin yasaklılık durumuna ilişkin adlî sicil kayıtlarını........hesabın kapatıldığı tarihten itibaren on yıl süreyle saklamakla yükümlüdür". demek ki kişinin çek yasaklısı olup olmadığı alınacak adli sicil kaydıyla tepit ediliyor.bu durumda yapılacak olan dava vs.açmak değil, çek ile ilgili bir adli sicil kaydı almaktır..

haksız mıyım?
Old 16-07-2010, 17:21   #7
gunermeric

Bu durumda banka müvekkilinize neden adli sicil kaydını istiyoruz demedi Yasadan anlaşılan,çek yasaklılığı bulunup bulunmadığı dolayısı ile kesinleşmiş cezası bulunup bulunmadığının ancak adli sicil kaydından anlaşılabileceği ve bu gayet mantıklı. Bunun dışında, dava yolu ile bunun belirlenmesi gibi bir durum kulağa mantıksız geliyor. Ancak bankanın adli sicil kaydı gibi bir belgeyi mahkeme kararı olarak algılaması daha ilginç. Umarım tespit ettiğiniz gibi adli sicil kaydı ile sonuç alırsınız zira ikinci konuda bahsettiğiniz boş çeklerin iptali ile ilgili, benim müvekkilimden de mahkeme kararı istemişti bir tarihte banka. Ve red kararını bankaya sunduk Bize mantıksız geliyor ama onlar mantıksız da olsa prosedür bu deyip işin içinden çıkıyorlar İyi çalışmalar meslektaşım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03247094 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.