Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muvafakatname sonrası Ruhsatname öncesi, Avukatımsı Kişi...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2012, 12:22   #1
Av. Ali YILMAZKARA

Varsayılan Muvafakatname sonrası Ruhsatname öncesi, Avukatımsı Kişi...

6 aylık adliye stajını bitirmiş Stajyer Avukat kişi 6 aylık avukat yanındaki stajında Muvafakatname ile icra hukuk-ceza, sulh hukuk-ceza ve icra takip işlemlerini yapabiliyor.

Şimdi sorum şu stajını tamamen bitiren Avukat Ruhsatnamesi gelene kadar daha önce yanında stajını yaptığı avukatın yine Muvafakatı ile yukarıdaki işleri yapabilir mi?

Forumda bazı sorular ve olaylar başlık altına alınmıştı. Bir kısmı stajı yanında yaptığı avukattan başka bir avukatın işini yapması üzerine, bazısı adliye döneminde Avukatın işini yapması üzerineydi ve buna benzer şeyler.

Muvafakatname ile Ruhsatname arasında Stajyer sıfatı kalkan kişi Avukat da değilse nedir neler yapabilir?

*Bu konuda bu başlıkla birlikte aynı soruyu Adalet Bakanlığına yönelteceğim dilekçe hazırladım. Varsa daha önce Adalet Bakanlığının konuya ilişkin bir cevabı paylaşılırsa çok mutlu olurum. Keza şuan açıklayamayacağım önemli bir mevzu yüzünden bu sorunun cevabı benim için kritik öneme sahiptir. Mesajı okuduğunuzda hiç olmadı iki kelime düşüncenizi yazarsanız mesleki dayanışmamızın daha da güçleneceği kanaatindeyim. Teşekkürler.
Old 05-01-2012, 12:32   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
6 aylık adliye stajını bitirmiş Stajyer Avukat kişi 6 aylık avukat yanındaki stajında Muvafakatname ile icra hukuk-ceza, sulh hukuk-ceza ve icra takip işlemlerini yapabiliyor.

Şimdi sorum şu stajını tamamen bitiren Avukat Ruhsatnamesi gelene kadar daha önce yanında stajını yaptığı avukatın yine Muvafakatı ile yukarıdaki işleri yapabilir mi?

Forumda bazı sorular ve olaylar başlık altına alınmıştı. Bir kısmı stajı yanında yaptığı avukattan başka bir avukatın işini yapması üzerine, bazısı adliye döneminde Avukatın işini yapması üzerineydi ve buna benzer şeyler.

Muvafakatname ile Ruhsatname arasında Stajyer sıfatı kalkan kişi Avukat da değilse nedir neler yapabilir?

*Bu konuda bu başlıkla birlikte aynı soruyu Adalet Bakanlığına yönelteceğim dilekçe hazırladım. Varsa daha önce Adalet Bakanlığının konuya ilişkin bir cevabı paylaşılırsa çok mutlu olurum. Keza şuan açıklayamayacağım önemli bir mevzu yüzünden bu sorunun cevabı benim için kritik öneme sahiptir. Mesajı okuduğunuzda hiç olmadı iki kelime düşüncenizi yazarsanız mesleki dayanışmamızın daha da güçleneceği kanaatindeyim. Teşekkürler.

Bence çok yerinde bir saptama ve soru(n). Özellikle İstanbul'da ruhsat bekleme süresinin 40-45 gün civarında olması, soruyu daha önemli kılmaktadır. Ruhsat bekleyen meslektaşımız ne stajyer ne de avukat olarak kabul edilmektedir. Yani ne deve, ne de kuş. Mevzuatta bu konuda bir hüküm olduğunu sanmıyorum. Ancak bu eksikliğin bir an evvel giderilmesi gerekir.

Barolara ve TBB'ne müracaat edilmeli, edildiyse sonucunu bilen varsa buraya yazmalı diye düşünmekteyim.
Old 05-01-2012, 13:07   #3
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan 1136 Avukatlık Kanunu
Stajyerlerin yapabileceği işler:

Madde 26 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 10.05.2001 RG NO: 24398 KANUN NO: 4667/15)
Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı muvafakati ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler.

Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi veya staj listesinden silinme ile sona erer.

Ruhsatı olmadığı için Avukatlık yapamayacağı da açıktır kuşku yoktur.

Sadece katip ve Avukat yardımcısı olarak Evrak işlemleri yapıp hacizlere hazurun olarak mı gidebilecektir?

Stajyerken girebildiği Sulh duruşmalarına girememesi absürt bir durum gibi geliyor bana.

Mesela şöyle birşey olabilir mi;
Stajyerken avukatın tek taraflı beyanı ile girebiliyorken, Staj bitiminde Muvafakat veren avukat imzasına bir de Baro onayı?
*Staj bitirerek mesleki ruhsatını almaya hak kazandığı tarafımızdan tasdik edilen xyz'nin abc ile kanunda Stajyer avukatlara tanınan hak ve yetkileri kullanmasına icazet veriyoruz tarzı bir şerh içerir evrak?

Çok mu ütopik oldu
Old 05-01-2012, 13:26   #4
Av. Ali YILMAZKARA

Staj Bitim Belgesinin Alınması

Alıntı:
Yazan Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Staj Yönetmeliği
Madde 30 - Baro Yönetim Kurulu staj süresini tamamlayarak staj eğitimini bitirme belgesini alan stajyere, staj dosyasındaki belge ve raporları inceleyerek yeterli bulduğu takdirde, yapacağı ilk toplantıda staj bitim belgesi verilmesi konusunda karar verir.

Bu staj bitim belgesinin kullanılabilirliği nedir? İstemediğim için midir bilmem Şahsım adına bana Staj bitim belgesi verilmedi.

Bu belgenin içeriği nedir?
Old 05-01-2012, 13:28   #5
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire

Merhabalar;

Bence çok da yanlış bir durum değil. Zira, staj için başvurursunuz, şartları taşıyorsanız kabul edilir ve staja başlarsınız ("Stj." unvanını kullanırsınız). Stajınızı bitirirsiniz, başvurunuzu yaparsınız, şartlarını taşıyorsanız kabul edilir ve avukatlığa başlarsınız. Aradaki zaman için herhangi bir tanımlamaya bence gerek yok.

Tersinden düşünelim; avukatlık stajını bitiren herkes hemen avukatlık ruhsatı için başvurmuyor. Askere giden oluyor veya başka sınavlara giren oluyor. Bu süreyi "devam eden stajyer" veya "yarı-avukat" olarak tanımlamak -bence- bu yüzden mümkün değil.

Bir süreç (staj) başlayıp ve bitmiştir, diğer süreç (avukatlık) başvuru ile başlamıştır.

Saygılarımla...
Old 05-01-2012, 13:32   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
Staj Bitim Belgesinin Alınması

Bu staj bitim belgesinin kullanılabilirliği nedir? İstemediğim için midir bilmem Şahsım adına bana Staj bitim belgesi verilmedi.

Bu belgenin içeriği nedir?

Bu staj bitim belgesi olmadan avukatlık başvurusu yapamazsınız:

Alıntı:
Avukatlık Kanunu (Madde 3)

c) Avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almış bulunmak,

Ne yalan söyleyeyim aldığımda içeriğine hiç bakmadım.

Saygılarımla...
Old 05-01-2012, 13:45   #7
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Bence çok da yanlış bir durum değil. Zira, staj için başvurursunuz, şartları taşıyorsanız kabul edilir ve staja başlarsınız ("Stj." unvanını kullanırsınız). Stajınızı bitirirsiniz, başvurunuzu yaparsınız, şartlarını taşıyorsanız kabul edilir ve avukatlığa başlarsınız. Aradaki zaman için herhangi bir tanımlamaya bence gerek yok.

Tersinden düşünelim; avukatlık stajını bitiren herkes hemen avukatlık ruhsatı için başvurmuyor. Askere giden oluyor veya başka sınavlara giren oluyor..

Cevabınız için teşekkür ediyorum ama çözüme ilişkin olmadığını düşünüyorum. Kalınlaştırıp altını çizdiğim yerde belirttiğiniz kişiler için sormadım sorumu. Onlardan geri kalan kişiler için sordum. Bahsettiğiniz kişiler için zaten kafa yormaya gerek yok. Ama ben askerliğini yapmış, stajını bitirmiş biri olarak (dondurarak gitmiştim) şuan Ruhsat bekleme süremde neler yapabileceğimi soruyorum. Neyim ben? Kimim?
Old 05-01-2012, 14:40   #8
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
Cevabınız için teşekkür ediyorum ama çözüme ilişkin olmadığını düşünüyorum. Kalınlaştırıp altını çizdiğim yerde belirttiğiniz kişiler için sormadım sorumu. Onlardan geri kalan kişiler için sordum. Bahsettiğiniz kişiler için zaten kafa yormaya gerek yok. Ama ben askerliğini yapmış, stajını bitirmiş biri olarak (dondurarak gitmiştim) şuan Ruhsat bekleme süremde neler yapabileceğimi soruyorum. Neyim ben? Kimim?
Merhaba;

Ben sorun olmadığını düşündüğüm için cevabım çözüme ilişkin değildi.

Yürürlükteki Avukatlık Kanunu'nun 9, 26 ve 34. maddeleri gereği hem stajyerlerin hem de avukatların yapabileceği işlerin yapılamayacağı ortada.

Çözüm Kanun'un değişmesi olabilir (M.26 - Bu yetki, avukatlık başvurusu yapılması şartı ile ruhsatnamenin verilmesi tarihinde veya staj listesinden silinme ile sona erer.)

Kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla...
Old 01-02-2012, 16:42   #9
Av. Ali YILMAZKARA

Ben artık bir Avukat'ım! geçtiğimiz günlerde Yeminimi eda edip Ruhsatımı alarak sonunda arzuma kavuştum
Darısı hala bekleyişte olan Meslektaşlarıma
Teşekkürler iyi çalışmalar.

Not-Başlık konusunda "öküz öldü ortaklık bitti" "yorgan gitti kavga bitti" yada işte bilirsiniz daha başka ata sözlerini doğrulatır tavır içerisine girmeyip bu işin peşini bırakmayacağımı belirtmek isterim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi