Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Evlat Edinme Şartları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2008, 13:19   #1
irfan_emrah

Varsayılan Evlat Edinme Şartları

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesin'de öğrenciyim. 1. sınıf derslerinden başlayarak bir tekrar yapıp unuttuğum noktaları çalışıyorum. Evlat edinmeyle ilgili kitabı okurken bir husus aklıma takıldı. Yaptığım araştırmalarda bir sonuç elde edemedim. Eşler evlat edinirken MK 305. md bir yıllık bakma yükümlülüğü eşler içinde zorunlumudur? Kanun genel şartlar diyor. Kitapta net bir şey olmadığı için sorma ihtiyacı duyuyorum. Eşler Çocuk Esirgeme Kurumundan Evlatlık alırken 1 yıllık bakım süresi deneme süresi sonunda alıyor. Peki kurumda olmayan çocuğu, ailesinin rızası varsa 1 yıllık bakım süresi olmadan evlat edinmek mümkün müdür? Kişisel kanaatim zorunludur ve bakmaklıdır ancak emin olamadım. Yardımlarınızı bekliyorum...
Old 05-09-2008, 22:57   #2
holiganist

Bildiğim kadarıyla böyle bir durumda hakim kararı ile sürenin dolması beklenmeden evlatlık ilişkisinin kurulmasına hükmedilebiliyor.Yanlışım varsa düzeltin..
Old 07-09-2008, 20:36   #3
Nur Deniz

Bu konuyu uzun süredir ben de merak ediyorum. Tek bir bayanın kendisininde bakmakla yükümlü olduğu bir çocuğu varsa ve evlilik düşünmüyorsa evlat edinme gibi bir şey söz konusu olabilir mi acaba?İş sahibi aynı zamanda ..
Old 07-09-2008, 21:01   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan irfan_emrah
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesin'de öğrenciyim. 1. sınıf derslerinden başlayarak bir tekrar yapıp unuttuğum noktaları çalışıyorum. Evlat edinmeyle ilgili kitabı okurken bir husus aklıma takıldı. Yaptığım araştırmalarda bir sonuç elde edemedim. Eşler evlat edinirken MK 305. md bir yıllık bakma yükümlülüğü eşler içinde zorunlumudur? Kanun genel şartlar diyor. Kitapta net bir şey olmadığı için sorma ihtiyacı duyuyorum. Eşler Çocuk Esirgeme Kurumundan Evlatlık alırken 1 yıllık bakım süresi deneme süresi sonunda alıyor. Peki kurumda olmayan çocuğu, ailesinin rızası varsa 1 yıllık bakım süresi olmadan evlat edinmek mümkün müdür? Kişisel kanaatim zorunludur ve bakmaklıdır ancak emin olamadım. Yardımlarınızı bekliyorum...

Sayın irfan_emrah,
MK 305. maddede sayılan şartlar, evlat edinmenin genel şartlarıdır. Eşlerin birlikte evlat edinmesini düzenleyen 306. maddedeki şartlar ise, bu durum için öngörülmüş özel şartlardır.
Eşlerin birlikte evlat edinmesinde genel şartların yanı sıra bu özel şartlar da aranır. Çocuğun kurumda ya da ana-babasının yanında olması bu durumu değiştirmez.
Dolayısıyla, düşünceniz doğrudur.
Öğreniminizde başarılar dilerim. Saygılarımla.
Old 07-09-2008, 21:06   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Bu konuyu uzun süredir ben de merak ediyorum. Tek bir bayanın kendisininde bakmakla yükümlü olduğu bir çocuğu varsa ve evlilik düşünmüyorsa evlat edinme gibi bir şey söz konusu olabilir mi acaba?İş sahibi aynı zamanda ..

Sayın Nur Deniz,
Tek başına evlat edinmede genel şartlar ve bu duruma özgü özel şartlar aranır.
Genel şartlar Medeni Kanun'un 305. maddesinde düzenlenmiştir.

Alıntı:
Madde 305 - Bir küçüğün evlat edinilmesi, evlat edinen tarafından bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olması koşuluna bağlıdır.
Evlat edinmenin her halde küçüğün yararına bulunması ve evlat edinenin diğer çocuklarının yararlarının hakkaniyete aykırı bir biçimde zedelenmemesi de gerekir.

Tek başına evlat edinmeye ilişkin özel şartlar ise Medeni Kanun'un 307. maddesindedir.

Alıntı:
Madde 307 - Evli olmayan kişi otuz yaşını doldurmuş ise tek başına evlat edinebilir.
Otuz yaşını doldurmuş olan eş, diğer eşin ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksunluğu veya iki yılı aşkın süreden beri nerede olduğunun bilinmemesi ya da mahkeme kararıyla iki yılı aşkın süreden beri eşinden ayrı yaşamakta olması yüzünden birlikte evlat edinmesinin mümkün olmadığını ispat etmesi halinde, tek başına evlat edinebilir.

Maddelerde yazılı olanlar dışında bir koşul aranmamaktadır.
Saygılarımla.
Old 10-09-2008, 09:45   #6
erdemanl

Sayın İrfan Emrah öncelikle iyi günler. Evlat edinmenin genel şartlarından biri evlat edinilenin 1 yıl süre ile bakılması ve eğitilmesidir. Bu şart emredici bir hükümdür ve aksi kararlaştırılamaz. Yani bahsettiğiniz yolla evlat edinilemeyeceği düşüncesindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi