Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

borca batık şirkete karşı icra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-07-2012, 19:25   #1
üye26959

Varsayılan borca batık şirkete karşı icra takibi

merhaba arkadaşlar,

60.000 TL gibi yüklü bir alacağı olan müvekkil adayı geldi bugün. borçlu limited şirket, faturaya dayalı borç. anlattığı kadarıyla şirket batmış durumda. icra takibi başlatacağım ancak şirket adına araç ve fiili olarak haczedebileceğim herhangi bir mal bulamama olasılığım çok yüksek. siz bu tür dosyalarda alacağı kurtarmak için ne tür yollara başvurmaktasınız? yol gösterebilecek olan var mı? teşekkür ederim.
Old 10-07-2012, 11:39   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Önclikle haciz takibine başlamalısınız ; çünkü bu aşamada sadece soyut isnatlarla karşı karşıyasınız. Takibin sonucuna göre TTK 633 atfınca TTK 549 vd.maddelerine göre işlem yapılabileceğini düşünüyorum.
Old 10-07-2012, 11:52   #3
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa İnan
merhaba arkadaşlar,

60.000 TL gibi yüklü bir alacağı olan müvekkil adayı geldi bugün. borçlu limited şirket, faturaya dayalı borç. anlattığı kadarıyla şirket batmış durumda. icra takibi başlatacağım ancak şirket adına araç ve fiili olarak haczedebileceğim herhangi bir mal bulamama olasılığım çok yüksek. siz bu tür dosyalarda alacağı kurtarmak için ne tür yollara başvurmaktasınız? yol gösterebilecek olan var mı? teşekkür ederim.

Valla güzel bir soru benimde başımda böyle bir sürü şirket alacağı var neler yapabiliriz fikirlerinizi bekliyoruz...
Old 10-07-2012, 15:00   #4
GÜLSÜM ÖNAL

Öncelikle icra takibine başlanması, mevcut mal varlığının araştırılması ve kaydi ve fiili haciz işlemlerinin yapılması, şirket ortaklarının şirkete sermaye borcu olup olmadığının belirlenmesi, mal kaçırma kastı ile tasarrufta bulunulup bulunulmadığının belirlenmesi neticesine göre borç ödemeden aciz vesikası alınmazı en mantıklı yol olacaktır.
Old 10-07-2012, 21:43   #5
üye26959

Alıntı:
Yazan GÜLSÜM ÖNAL
Öncelikle icra takibine başlanması, mevcut mal varlığının araştırılması ve kaydi ve fiili haciz işlemlerinin yapılması, şirket ortaklarının şirkete sermaye borcu olup olmadığının belirlenmesi, mal kaçırma kastı ile tasarrufta bulunulup bulunulmadığının belirlenmesi neticesine göre borç ödemeden aciz vesikası alınmazı en mantıklı yol olacaktır.

icra takibini başlattım kesinleştiği gün hacze gideceğim. asıl kafamda tasarladığım şirketin iflasını isteyerek takibi iflas yoluyla takibe dönüştürmek. daha önce hiç yapmadım sadece kanunda böyle bir seçenek olduğunu biliyorum. şirketin iflasının da çok uzadığını biliyorum. daha önce bu yolu deneyen meslektaş var mıdır acaba?
Old 10-07-2012, 22:55   #6
gülerce

Varsayılan şirket haczi

icrai takip başlatıldıktan sonra şirket hisselerinin haczi ile birlikte şirket feshi ihbarınızı müdürlük kanalıyla yapın. ihbardan ( şirkete tebliğden ) itibaren 6 ay sonra şirketin feshi davasını açın ....tasfiye masasından bir kısım alacağınızı karşılarsınız.. Ve eğer ki varsa şirket alacakları için üçüncü kişilere haciz ihbarnamelerini de gönderin...
Old 04-03-2015, 17:43   #7
nızanım

merhaba ben icra ağırlıklı bir büroda avukat olarak çalışıyorum Henüz bu mesleğin başındayım Şirketlere karşı yaptığımız takiplerin çoğunda malvarlıkları vs olmaması sebebiyle başarısız oluyorum. Yukarıda da açıklanan yöntemler dışında bizi sonuca götürebilecek başka pratik çözümler var mı? Mesela şirket tüzel kişiliğinin kaldırılması.varsa yaptığı tasarrufun iptali ve ya iflas yolu ile takip olabilir mi ? Bazı zalım şirketler için gerçekten çözüm bulmak gerekiyor. Şimdiden teşekürlerimi sunarım saygarımla...
Old 12-03-2015, 17:38   #8
PRUF

Şirket ortaklarının şirkete sermaye borcu olup olmadığının belirlenmesinin yolu nedir?
Old 12-03-2015, 20:22   #9
Av. Cevat Hanağası

Limited şirketlerin borca batıklığı konusunda avrupa hukukunda yerleşmiş olan ve bizim hukuk kültürümüze de yeni yeni girmeye başlayan 'organik bağ' kavramını araştırmanızı öneririm.
Yargıtayın da yeni içtihatlarında varlığını kabul ettiği organik bağ kavramı temelde MK md.2'düzenlenen dürüstlük kuralına dayanır.
Kapsamlı bir konu olması nedeniyle burada sadece kavramın ne olduğunu anlattım, konu hakkında gerekli araştırmayı yapmanızı tavsiye ederim.
Özetle organik bağ, borca batık şirket ortağının, ortak olduğu başkaca şirketlerden alacağınızı tahsil etmenize imkan sağlayan bir müessesedir.
Old 13-03-2015, 11:54   #10
nızanım

Alıntı:
Yazan Av. Cevat Hanağası
Limited şirketlerin borca batıklığı konusunda avrupa hukukunda yerleşmiş olan ve bizim hukuk kültürümüze de yeni yeni girmeye başlayan 'organik bağ' kavramını araştırmanızı öneririm.
Yargıtayın da yeni içtihatlarında varlığını kabul ettiği organik bağ kavramı temelde MK md.2'düzenlenen dürüstlük kuralına dayanır.
Kapsamlı bir konu olması nedeniyle burada sadece kavramın ne olduğunu anlattım, konu hakkında gerekli araştırmayı yapmanızı tavsiye ederim.
Özetle organik bağ, borca batık şirket ortağının, ortak olduğu başkaca şirketlerden alacağınızı tahsil etmenize imkan sağlayan bir müessesedir.

öncelikle teşekkür ederim. Organik bağ hususunda detaylı bir araştırma yapmaya çalışacağım. Şimdi benim kafamda şirket tüzel kişilik perdesinin kaldırılması meselesinin daha çok işe yaramaz mı acaba ? Birde kişinin başka şirketlerde ortak /pay sahibi olup olmadığı nasil tespit edilebilir.. saygılarımla...
Old 17-03-2015, 14:37   #11
Av. Cevat Hanağası

Alıntı:
Yazan nızanım
öncelikle teşekkür ederim. Organik bağ hususunda detaylı bir araştırma yapmaya çalışacağım. Şimdi benim kafamda şirket tüzel kişilik perdesinin kaldırılması meselesinin daha çok işe yaramaz mı acaba ? Birde kişinin başka şirketlerde ortak /pay sahibi olup olmadığı nasil tespit edilebilir.. saygılarımla...

rica ederim. organik bağ ve tüzel kişilik perdesinin aralanması birbiriyle bağlantılı hususlardır zaten. Yani organik bağ mevcutsa tüzel kişilik perdesinin kaldırılması söz konusu olabilir. Dolayısıyla organik bağ kavramını iyi bilmek gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi