Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

uçağı kaçırmaya neden olan otobüs firmasına dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-10-2013, 12:37   #1
av.h.şahin

Varsayılan uçağı kaçırmaya neden olan otobüs firmasına dava

Merhabalar,
Müvekkil ile annesi Kayseri ilinden Adana iline gitmek için x firmasının sabah 5 otobüsünden bilet alıyor. Adana'dan da 12:05 uçağı ile Kıbrıs'a gidecektir. Yolun 4,5 veya 5 saat olduğunu hesap ederek x firmasından sabah 5 e bilet alıyor.
Ancak;
1-Firma terminalden alması gereken yolcularını almayı unutuyor. Müvekkil ve annesi yarım saat sonra başka bir araçla otobüse yetiştiriliyor.

2- Otobüs hareket ettikten kısa bir süre sonra arızalanıyor. Yaklaşık 2 saat sonra başka bir otobüs temin ediliyor ve yolcular oraya aktarılıyor.

(Bu arada firmanın Adana Şubesi ile gerek müvekkilim gerekse ben defalarca görüşme yapıyorum ve yetkili kişi tarafından şayet uçağa yetişemezlerse diğer uçağın masrfalarının kendileri tarafından karşılanacağı söyleniyor.)

3-Sabah saat 9:30 da Adanada olması gereken otobüs 11:45 de Adana'da oluyor ve haliyle müvekkilin uçağa yetişme imkanı kalmıyor.

Telefonda görüşülen firma yetkilisi yeni uçak bileti için herhangi bir ödeme yapamayacaklarını söylüyor ve müvekkil kendi imkanları ile yeni bir bilet alıyor.
Otobüs firmasına dava açacağım. Maddi ve manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum.Görevli mahkemeden emin olamıyorum.Öncesinde tüketici hakem heyetine gitmek gerekir mi, görevli mahkeme tüketici mahkemesi mi yoksa Ticaret mahkemesi mi emin olamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
Old 07-10-2013, 15:19   #2
Baritone

Sayın Şahin,

Talep edeceğiniz tazminat tutarı ile uçak biletini toplayıp 2013 yılı için tüketici hakem heyetine başvuru sınırının geçilip geçilmediğine bakmanız gerekiyor.

Müvekkilleriniz tüketici tanımına girdiğinden ve hizmet alımı söz konusu olduğundan ticaret mahkemesinin görevini gerektirir bir durum olmadığı kanaatindeyim.

Saygılarımla
Old 07-10-2013, 19:13   #3
olgu

Müvekkiliniz tüketici sıfatına haiz olsada taşıma hukuk ticaret kanununda düzenlendiğinden Yargıtay mutlak ticari dava olarak değerlendiriyor, ticaret mahkemesinin görevli olduğunda ısrarcı.
Forumda karar da paylaşıldı bu doğrultuda.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi