Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kiracı İle İlgili Sorun.

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-03-2003, 12:01   #1
Esin

Varsayılan Kiracı İle İlgili Sorun.

31 Ekim 2002 tarihinde bir ev satın aldım. Satın aldığım evin içinde kiracı vardı ve kontratı da Aralık ayında bitiyordu. O tarihlerde kış aylarında olduğumuz için hem onların açısından hem de kendi açımdan düşünerek hemen taşınmalarını istemedim. Yaz aylarında kesin olarak evleneceğimiz için bu konuyu onlara detaylı olarak açıkladım ve baharda da taşınmalarını istediğimizi belirttim. Yasal olarak da bir sorun olmaması için 11 Kasım 2002 tarihinde noterden ihtarname çektim. Noterden çektiğim belgede yazılı olan 6 aylık evi tahliye süresi 11 Mayıs’ta bitiyor.

Evi satın aldıktan sonra kiracı ile kontrat yapmadım. Kiracı da eski kontrat tarihine kadar eski kirayı, kontrat yenileme tarihi geldiğinde de anlaştığımız oranda artırdığımız miktarda kirayı düzenli olarak hesabıma yatırdı.

Evi emlakçı aracılığı ile aldım. Kiracıya da zamanında evi kiralayan aynı emlakçı imiş. Ancak kiracı, bu emlakçı ile kişisel bir sebepten dolayı kavgalı oldukları için görüşmek istemiyorlar. Evi satın almaya karar verdiğimiz dönemde emlakçı bize evi satabilmek için kiracıya başka bir ev bulacağını ve kiracıdan komisyon istemeyeceğini söylemişti. O tarihten sonra ise ne emlakçı ne de kiracı konu ile ve birbirleri ile çok fazla muhatap olmadılar. Biz ise iyi niyet gösterip, hem emlakçı hem de kiracı ile görüşüp 2 ev bakmalarına aracı olduk, ancak o evler de kiracı tarafından beğenilmedi.

Şu an içinde bulunduğum durum ve problem ise şu şekilde:

Kiracı aynı siteden ev bulmak istediğini ancak çok fazla alternatif olmadığını söylüyor. Üstüne üstlük yeni bulacağı evin emlakçı komisyonunu da bizim karşılamamızı istiyor.

Sorularım:

1. Bu durumda kiracının bizden bu tür (emlakçı komisyonu, taşınma masrafı vs..gibi) bir para talep etme hakkı var mıdır?

2. 6 aylık süre sonunda dava açmam gerekirse, bu dava ne kadar zamanda sonuçlanabilir?

Yardımlarınız için çok teşekkürler, saygılarımla.
Old 24-03-2003, 19:16   #2
Armağan Konyalı

Sayın Esin,

Elbette kiracınızın masraf komisyon gibi isteklerde bulunmaya hakkı yoktur.

Tahliye davanız karşı tarafın direnişine bağlı olarak 6 ay ya da 8 ay sürebilir. Kararın icraya konması ve icra memurunun tahliye etmesi için de birkaç ay eklerseniz, evinize boş larak kavuşmanız bir yılı bulur; biraz da geçer.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 25-03-2003, 09:32   #3
Esin

Öncelikle ilgilendiğiniz ve soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarı ile dava süresi oldukça uzayabilir. İnternetten okuduğum bazı kaynaklar ve yasalara göre 6 ay sonunda dava açmadan direkt icra yolunu da izleyebilirmişim. Sizce bu yaklaşım doğru mudur? Tavsiye eder misiniz?

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi