Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira/ Yeni Malik + İhtiyaç Sebebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-05-2012, 14:57   #1
üye38503

Varsayılan Kira/ Yeni Malik + İhtiyaç Sebebi

Herkese merhaba,

Yanyana iki işyerinin kiracısı aynı kiraya verenleri farklı kişilerdir.

İşyerlerinden biri 3. bir kişiye satılmıştır. Esasen satılırken kiracıya yeni alan kişinin sadece yatırım amacıyla alacağı, kendisini çıkarmayacağı söylenmiştir ama sanırım bu önemli bir ayrıntı değil.

Bu yeni malik iş yeri ihtiyacı nedeniyle tahliye talep edecektir.

Esasen yeni malik oldukça zengindir ve açacağı iş yerinin o muhitte olması şart değildir. Kiracı olarak başka bir yerde işyeri de mevcuttur.

Oysa kiracı oldukça küçük olan tek iş yerine sığmak zorunda kalacak bu suretle kalan tek işyeri de işlevsiz hale gelecektir.

Bu durumda hangi yolları araştırmam gerek. Bana kiracı açısından sonuç olumsuz geliyor. Ben kiracının vekili olacağım.
Old 12-05-2012, 15:07   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Mezopotamyalı
...

Esasen yeni malik oldukça zengindir ve açacağı iş yerinin o muhitte olması şart değildir. Kiracı olarak başka bir yerde işyeri de mevcuttur.

Oysa kiracı oldukça küçük olan tek iş yerine sığmak zorunda kalacak bu suretle kalan tek işyeri de işlevsiz hale gelecektir.

Bu durumda hangi yolları araştırmam gerek. Bana kiracı açısından sonuç olumsuz geliyor. Ben kiracının vekili olacağım.

Üstadım bence sizin müvekkilinizin kişisel durumu ya da işyerinin, iş hacminin küçüleceği gibi gerekçeler önemsiz. İhtiyaç nedeniyle tahliye davasındaki mühim nokta ihtiyacın samimi olup olmadığı, yani mülk sahibinin durumu.

Yeni malikin kiracı olarak başka bir yerde işyerinin mevcut olması, yeni satın aldığı yerde işyerine ihtiyacı olmadığını göstermez. Aksine kendi lehine gerekçe kabul edilir. Zira adam orada da kiracı. Ben bu mülkü, şimdiki yerimde yaptığım işi bu muhitte yapmak için satın aldım dese, hakim onu haklı bulacaktır. İhtitacın samimi olmadığını söylemek için yeni malikin ekonomik durumunun iyi olmasını da gösteremezsiniz. Bana göre davayı kazanma ihtimaliniz oldukça düşük Kolay gelsin.
Old 12-05-2012, 16:00   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Mezopotamyalı
Herkese merhaba,

Yanyana iki işyerinin kiracısı aynı kiraya verenleri farklı kişilerdir.

İşyerlerinden biri 3. bir kişiye satılmıştır. Esasen satılırken kiracıya yeni alan kişinin sadece yatırım amacıyla alacağı, kendisini çıkarmayacağı söylenmiştir ama sanırım bu önemli bir ayrıntı değil.

Sayın Yiğit'in yazdıklarına katılıyorum. Şu sorulara da yanıt verirseniz, daha sağlıklı yanıt bulursunuz.
1- Yeni malik çok zengin demişsiniz. Kiraya verdiği işyeri var mıdır?

2-" İşyeri açacak" demişsiniz. Yani malik anladığım kadarıyla şahıs. Kendisine ait mevcut işyerinin nev'i nedir?Adi şirket mi veya???
Old 13-05-2012, 12:35   #4
üye38503

Yanıtlarınız için teşekkürler.

Anne ve babası kızın adına alıyor gayrımenkulu ancak anne üzerine intifa hakkı kurulu olarak. Bunu lehimize nasıl kullanabilirim.

Şirketin neviini maalesef öğrenemedim. Adi şirket olacağını düşünüyorum. Burada ki fark nedir acaba?

Mahkeme sonunda karar aleyhimize çıktığında, temyiz ettiğimizde, icra için temyizin sonucunu beklemeleri gerekir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi