Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

asteğmen ölümlü kaza

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2009, 16:06   #1
av.cmlttn

Varsayılan asteğmen ölümlü kaza

merhabalar..

-asteğmen olarak Kıbrıs'ta askerliğini yaptığı sırada
-izne ayrılan ve sivil araçla halen Kıbrıs sınırlarında iken kaza yaparak ölen kişinin
yakınlarının tazminat talep hakkı ve hangi kurumlardan böyle bir talepte bulunabileceği ile ilgili bilgi almak istiyorum.

Askeri ve sivil yargı makamları ;olayın hukuki ve cezai boyutu ile Kıbrıs gibi farklı bir statüdeki farklı bir devletin sınırlarında gerçekleşmiş olması olayı karmaşık hale getiriyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 08-04-2009, 16:53   #2
FYLOZOF

Çok karmaşık bir durum, burda yetki, ve görev konusunda olayı incelemek lazım.
ölen kişi izinli sanırım ve anladığım kadarıyla trafik kazası geçirmiş, bu kazadan dolayı Milli savunma bakanlığının sorumlu tutulacağını zannetmiyorum.zira ölen izinli ve sivil araçla kaza yapmış.
Kaza görevle ilgili değil.
hal böyle olunca, millli savunma bakanlığı seçeneği devrede çıkar kanaatimce.
sadece, kazayı yapan araç sigortasına başvurulabilirnir yada araç sürücüsüne yada kazada kusurlu olan kişilere karşı dava açılabilir. bu davada da yektili mahkeme kıbrı mahkemeleridir. ve kıbrıs hukuku uygulanır kanaatindeyim.
Old 08-04-2009, 22:53   #3
üye14072

kktc mahkemeleri yetkili ve görevli
tc mahkemeleri ile ilgili hiç bir husus yok

rahmetli izinde olduğu için ayim den red kararı çıkar

kıbrısa giderseniz orada avukat olarak duruşmalara katılımınız mümkün değil

enver öztürk isimli bir meslektaşımız var
internet üzerinden ona ulaşabilirsiniz
sevgiler
emin öztürk
Old 09-04-2009, 10:35   #4
carlito

Varsayılan Kıbrıs'ta KKTC'li bir avukatla birlikte duruşmalara girmek mümkündür..

KKTC Yasaları'na göre Kıbrıs'ta KKTC'li bir avukatla birlikte duruşmalara girmek mümkündür..Fakat davanın KKTC ile bir ilgisi olmadığı kanaatindeyim.Bana Göre Dava Ankara'da ve İdari Yargı'da görülecek türden bir tam yargı davasıdır..
Old 09-04-2009, 12:04   #5
üye14072

sayın carlito
rahmetli izindeymiş,
bunu nasıl türk yargısı ile bağlantılı hale getireceksiniz
ve nasıl idari yargı ile bağlantılı hale getireceksiniz

kıbrısa arabanızla girmek için gümrük kapısına geldiğinizde sizden kktc sınırları içerisinde sigorta yaptırmanız istendiğini hatırlıyorum

bu olay bir trafik kazası
ve kktc hudutlarında olmuş

bence tek yargı makamı kktc hukuk mahkemeleri

saygılar
Old 14-04-2009, 21:33   #6
av.cmlttn

ilginiz için herkese teşekkür ederim.

bilmiyorum sizler açısından sonucu değiştirir mi ama bir yanlış anlaşılma olduğunu tahmin ediyorum.askerimiz iznini kıbrıs ta geçirmiyor.İzin için birliğinden ayrılıp Türkiye ye dönmek üzereyken kaza geçiriyor..Yani illiyet bağı aranıyorsa kıbrıs ta bulunması da kaza yapması da vatani göreviyle ilgilidir.saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi