Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Devlet hastanesi TCK anlamında "işyeri" sayılır mı? Konut dokunulmazlığını ihlal

Yanıt
Old 22-09-2007, 14:13   #1
sabriusta

 
Varsayılan Devlet hastanesi TCK anlamında "işyeri" sayılır mı? Konut dokunulmazlığını ihlal

Merhaba Arkadaşlar,
Gece vakti izinsiz devlet hastanesine giren kişi TCK 116/2 anlamında suçu işlemiş olurmu?İlk bakışta evet denilebilecek bir soru olmasına rağmen,TCK 116 maddesinin düzenlendiği bölümün "Hürriyete Karşı Suçlar" yani kişi hürriyetlerini korumaya yönelik düzenlemeler olduğu düşünülünce biraz duraksamak gerekiyor.Ayrıca aynı bölümde m 112 de "Eğitim ve öğretimin engellenmesi" eylemi cezalandırılırken kamu için m 112/a ve hemen altında ekleme yapılmış,kanun koyucu isteseydi kamu işyerleri içinde böyle bir ekleme yapmazmıydı?
Cevap ve değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.
Old 22-09-2007, 16:15   #2
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Sayın sabriusta,

Bence yorumunuz doğrudur. Madde gerekçesinde de, girilmesi mutat olan yerler dışında kalan yerlere örnek olarak, avukatlık bürosu ve özel muayenehane gibi yerler sayılmıştır.

"Keza, herkesin herhangi bir koşulu yerine getirmeksizin girebileceği yerlere, söz gelimi süpermarketlere, dükkanlara, mağazalara halka açık olmadıkları zamanlarda, mesela mesai saatleri dışında rıza hilafına girilmesi halinde de bu suç oluşacaktır. Ancak, halka açık oldukları sırada girildiği takdirde suç oluşmayacaktır. Zira hak sahipleri bu gibi yerlere isteyenin girmesi hususunda daha başlangıçta rızalarını örtülü olarak açıklamış sayılırlar."

Sizin de belirtiğiniz gibi, madde kişi hürriyetine karşı suçlar için düzenlenmiştir.Yani bir doktorun muayenehanesine veya geceleri kapalı olan bir özel hastaneye girilseydi, suç oluşacaktı. Kaldı ki, kamu kurumundan söz edilmiş olsaydı bile, devlet hastanelerinin gece de açık olduğu düşünüldüğünde (Yukarıda koyulaştırdığım bölüm nedeniyle)suç oluşmayacaktı.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
mbb,taahhudu ihlal,asgari ücret.... Av.Ayse E. Meslektaşların Soruları 13 19-07-2011 21:12
Evlilik Birliğinde: Hırsızlık ve Konut Dokunulmazlığını İhlal av.knel Meslektaşların Soruları 6 02-08-2009 09:26
devlet hastanesi iş kanunu kapsamında mıdır?alt işveren-asıl işveren avukat erdoğan Meslektaşların Soruları 4 10-08-2007 23:02
SSK ile AÜ Hastanesi anlaşmazlığı Seyda Hukuk Haberleri 0 12-12-2006 09:41
Taahhudu Ihlal SEZIN Meslektaşların Soruları 0 11-12-2003 18:17


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03883195 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.