Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dernek aidatlarının ödenmemesi

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 2,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-12-2011, 18:01   #1
avmavi

Varsayılan Dernek aidatlarının ödenmemesi

Merhaba saygıdeğer üyeler sorum şu ki;

Dernek aidatlarının ödenmemesi durumunda dernekçe üyelere karşı icra takibi yapılmasının yanısıra başkaca bir yaptırım uygulanması, örneğin alacak davası açılması mümkün müdür? Saygılar...
Old 26-12-2011, 09:09   #2
üye38190

Dikkat

TMK MADDE 58.- Her derneğin bir tüzüğü bulunur.
Dernek tüzüğünde derneğin adı, amacı, yerleşim yeri, kurucuları, gelir kaynakları, üyelik koşulları, organları ve örgütü ile geçici yönetim kurulunun gösterilmesi zorunludur.

TMK MADDE 70.- Üyelerin ödenti verme borcu tüzükle düzenlenir. Tüzükte düzenleme yoksa üyeler, dernek amacının gerçekleşmesi ve borçlarının karşılanması için zorunlu ödentilere eşit olarak katılırlar. Dernekten çıkan veya çıkarılan üye, üyelikte bulunduğu sürenin ödentisini vermek zorundadır.

Başkaca bir yaptırım uygulanması ve aidatların ödenmemesi durumunda izlenecek yol yönünden, tüzüğün incelenmesi gerekir. Saygılarımla..
Old 26-12-2011, 10:37   #3
Av. Ali YILMAZKARA

İcra takibi yaparsınız, itiraz ederse iptal davası açarsınız alacağınızı yine ispatlamış olursunuz. Takip öncesi alacak davası açmak pek avantajlı gelmedi(kişisel kanaatimdir)
Old 02-02-2012, 18:38   #4
Özgür Kınay

Derneklerde üye aidatının ödenmemesi tüzüğe bağlı olarak, üyelikten çıkarma sebebi olabilir.
Öyle ki eğer tüzüğünüzde yazdığı hâlde üyeliği düşürmediyseniz denetlemelerde sorun yaşayabilirsiniz. Hatta bazı derneklerden durup dururken "2 yıldır üye aidatı ödemediği hâlde üyelikten çıkarılmayan üyelerin listesi" isteniyor Valilik tarafından.
Old 17-02-2012, 14:03   #5
avsb

Merhabalar.Yakın bir arkadaşım 3 sene önce derneğe üyelik için üyelik formu dolduruyor.Üyeliğin kabul/reddine ilişkin dernekten herhangi bir yazılı bildirim gelmiyor.3 sene sonra ödenmemiş aidat tutarınınz vardır diye bildirimde bulunuyor.Ben şu aşamada kendisine; derneğe ihtar çekmesini,tarafına herhangi bir yazılı bildirimde bulunulmadığını v.s yazmasını söyledim.Başka bir seçenek var mı acaba,uygulamada nasıl oluyor ,yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.
Old 17-02-2012, 14:42   #6
Özgür Kınay

Türk Medeni Kanunu 64/2 :

Yazılı olarak yapılacak üyelik başvurusu, dernek yönetim kurulunca en çok otuz gün içinde karara bağlanır ve sonuç yazıyla başvuru sahibine bildirilir.
Old 21-09-2012, 11:03   #7
av.yağmur deniz

dernek tüzüğünde üyelikjten çıkarma ile ilgili durum oluşmuşturçBu durumda yönetim kurulunun izleyeceği prosedür ne olmalıdır?
Old 21-06-2021, 18:05   #8
Av. P

Derneğe üye olmak yazılı başvuru yaptıktan sonra iş bu başvurunun sonucuna ilişkin dernek tarafından yazılı bildirim yapılmaması halinde; kişi dernek üyesi olmuş mudur? Koşullar oluşmuştur? TMK madde 64'ten haberdarım ancak dernek tarafından yazılı bildirim yapılması kurucu şart mıdır bilemiyorum. Yanıtlarsanız sevinirim meslektaşlarım, teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi