Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka hesabının kapatılabilmesi için boş olarak zayi edilen çek yaprakları ile ilgili nasıl bir karar alınmalıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-07-2014, 14:02   #1
ncoban

Varsayılan Banka hesabının kapatılabilmesi için boş olarak zayi edilen çek yaprakları ile ilgili nasıl bir karar alınmalıdır?

İyi günler,
Müvekkilim,babasının vefat etmesi üzerine babasının adına açılı olan banka hesabını kapatmak için bankaya gitmiş;ancak banka babasının uhdesinde gözüken ve bankaya iade edilmeyen 13 adet çek yaprağı olduğu gerekçesi ile hesabı kapatmamıştır.Müvekkilimin babası da çek kanununun değişmesi üzerine artık elindeki çek yaprakların kullanılmayacağı sebebi ile bankaya iade etmek yerne çek yapraklarını yakmış.
Bunun üzerine müvekkilim ticaret mahkemesinde çek yapraklarının iptali amacı ile dava açmış;ancak kaybetmiştir.Mahkeme,çek iptali davası açma hakkının keşidecide ve dolayısı ile mirasçısında olmadığı,çek yapraklarının boş olması sebebi ile kambiyo vasfına haiz olmadığı ve kambiyo vasfına haiz olmayan yapraklar için iptal davası açılamayacağı ve çeklerin rıza hilafında kaybolmayıp murisin kendi rızası ile yırtıp atmış olması sebeplerini kararda gerekçe yapmıştır.
Bu karar ile müvekkilimin eli kolu tamamen bağlanmış durumda;ama mahkemenin vermiş olduğu kararın da doğru olduğunu düşünüyorum.
Bu durumda hesabı kapatabilmek için çek yaprakları ile ilgili nasıl bir prosedür izlememiz gerekmektedir?Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılarımla.
Old 04-07-2014, 16:38   #2
Av. Hülya

Mevcut mahkeme kararı ile birlikte bankaya başvurmayı deneyin
Old 07-07-2014, 09:52   #3
ncoban

olumsuz cevap almam durumunda izlenebilecek bir yol var mıdır peki
Old 08-07-2014, 08:24   #4
önceki beyan

Sayın meslektaşım, bu konudaki sıkıntı yıllardır devam ediyor. Bu tıkanıklık insanları "farazi bir hamil" üzerinden dava açmak zorunda bırakıyor. Sonuç alan da var, sonuç alamayıp aynı paraya bankaya tekrar ödeyen de. Şu linki incelemenizi öneririm:

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...980#post521980

Sizin olayınızda bankanın hesabı kapatmamasının sebebi 13 adet çekle ilgili olarak bankanın sorumlu olduğu tutarın ödenmemesidir. Davadan sonuç alınamaması durumunda bu tutarın bankaya ödenmesinden başka bir çare olmadığını düşünüyorum.
Old 10-07-2014, 10:00   #5
ncoban

Evet bu konu çok sıkıntılı bu konuda çok haklısınız;ancak verdiğiniz akıl da yabana atılacak gibi değil,işin içinden hiç çıkılamazsa akla gayet yatkın geliyor Önerdiğiniz linki de hemen inceliyorum.İlginiz için çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar
Old 11-07-2014, 11:09   #6
ihkak ı hak

bazı bankalar bu durumda sıkıntı çıkarabiliyor ama uygulama genel olarak şöyle; her çek koçanı için bankanın sorumlu olduğu miktarı örneğin 1200 TL'yi yatırırsanız, bankalar hesabınızı kapatıyor. birkaç yıl sonra paranızı geri alabilirsiniz.
Old 14-07-2014, 09:28   #7
ncoban

Ben de yaptığım detaylı araştırma sonucunda sizin söylediklerinize ulaştım.Üçüncü seçenek olarak da bankaya ihtarname çekerek çek yapraklarının boş olarak zayi olduğu ve sorumluluğun bulunmadığı yönünde bildirim de yapılabileceğini okudum;ancak tabii bu durumun hukuki yaptırımı olduğunu sanmıyorum.En iyi şekilde Yargıtay'ın bu konudaki görüşünden dönmesini bekliyorum şu an.Olmazsa ya sayın önceki beyanın dediğini düşüneceğiz yada sizin dediğinizi uygulama yoluna gideceğiz.Başka bir şekilde çıkış yolu yok gerçekten.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi