Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Öldüğünün tespiti davası mı yoksa böyle bir kişinin var olmadığının tespiti davası mı açılmalıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-07-2011, 14:18   #1
ncoban

Varsayılan Öldüğünün tespiti davası mı yoksa böyle bir kişinin var olmadığının tespiti davası mı açılmalıdır?

İyi günler,
Tarafıma getirilen bir tarla tapusunda 5 kişi malik gözükmektedir.Ancak bu kişilerden birinin tapu kayıtlarında sadece ismi yazmakta soyismi yada baba ismi bulunmamaktadır.Müvekkilim bu kişinin 7 yaşındayken öldüğünü beyan etmiş olmasına rağmen bu kişinin kim olduğuna dair nüfustan hiçbir şekilde kayıt da bulunamamaktadır.Müvekkilim bu yerin satışını yapmak istediklerinden dolayı bu kişinin ortaya çıkartılmasını talep ediyorlar.Bu durumda bu kişinin öldüğünün tespiti davası mı açılmalıdır yoksa bu isimde bir kişinin hiç var olmadığının tespiti davası mı açılmalıdır?Kişi ile ilgili hiçbir kayda ulaşılamadığından dolayı bana var olmadığının tespiti davası açmak daha mantıklı geliyor.Bir de şöyle bir durum da var:bu kişinin dışında kalan kişilerden iki tanesinin soy ismi ve bir tanesinin de babasının ismi tapuya yanlış yazılmış.Acaba ilk önce tapuda isim tashihi davasını açıp dosyaya gelecek olan tapu kayıtlarına göre mi hareket etmem daha mantıklı olur yoksa isim tahsisi davası ile birlikte tespit davasını da açmam mı mantıklı olur?Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılarımla.
Old 12-07-2011, 15:53   #2
Protesto

Öncelikle iştirak halindeki mülkiyetin paylı mülkiyete dönüştürülmesi için açılacak davada, taraf teşkilinin sağlanabilmesi ve soyadı ve kim olduğu belirsiz şahsın haklarının korunması açısından kendisine bir kayyım atanması için Mahkemeden tarafınıza süre ve yetki verilmesini talep etmeniz, sonrasında Sulh Hukuk Mahkemesinde kısaca kim olduğu belirsiz kişiye kayyım atanması talebi ile bir dava açmanız,
Mahkemeden aldığınız ve genellikle kim olduğu belirsiz kişiye ilgili yer defterdarlığının kayyım olarak atandığı kararı asıl mahkeme dosyasına sunmanız, sonrasında sanki bu kişiye tebligat yapılıyormuş gibi defterdarlığa dava dilekçesini tebliğ ettirerek taraf teşkilini sağladıktan sonra davanın sonuçlanmasını sağlamanız gerektiği kanaatindeyim.
Paylı mülkiyet söz konusu olduğunda her paydaş payını dilediği kişiye (diğer paydaşların önalım hakları saklı kalmak kaydıyla) satabilecektir.

Saygılarımla,
Old 12-07-2011, 20:56   #3
ncoban

Öncelikle cevabınız için çok tesekkür ederim ancak ben sanırım soruyu eksik yazdım.Bu mülkiyet miras kalan bir yer.Diğer 4 kisinin mirasen bu yeri aldığı belli ancak iste bu son kisinin nasıl aldığı,kimin nesi olduğu hiçbir sekilde belli değil.Ben kayyım davasından önce tespit davası açmayı düsündüm.Bu kisinin öldüğünü yada hiç mevcut olmadığını tespit ettirdikten sonra kayyım davası açmayı düsündüm.Ancak;aynı zamanda tapuda isim tashihi davasını da açmayı düsünüyorum.
Old 13-07-2011, 02:32   #4
avukat.derviş.yıldızoğlu

MADDE 713.- Tapu kütüğünde kayıtlı olmayan bir taşınmazı davasız ve aralıksız olarak yirmi yıl süreyle ve malik sıfatıyla zilyetliğinde bulunduran kişi, o taşınmazın tamamı, bir parçası veya bir payı üzerindeki mülkiyet hakkının tapu kütüğüne tesciline karar verilmesini isteyebilir.
Aynı koşullar altında, maliki tapu kütüğünden anlaşılamayan veya yirmi yıl önce ölmüş ya da hakkında gaiplik kararı verilmiş bir kimse adına kayıtlı bulunan taşınmazın tamamının veya bölünmesinde sakınca olmayan bir parçasının zilyedi de, o taşınmazın tamamı, bir parçası veya bir payı üzerindeki mülkiyet hakkının tapu kütüğüne tesciline karar verilmesini isteyebilir.
Tescil davası, Hazineye ve ilgili kamu tüzel kişilerine veya varsa tapuda malik gözüken kişinin mirasçılarına karşı açılır.
Davanın konusu, mahkemece gazeteyle bir defa ve ayrıca taşınmazın bulunduğu yerde uygun araç ve aralıklarla en az üç defa ilân olunur.
Son ilândan başlayarak üç ay içinde yukarıdaki koşulların gerçekleşmediğini ileri sürerek itiraz eden bulunmaz ya da itiraz yerinde görülmez ve davacının iddiası ispatlanmış olursa, hâkim* tescile karar verir. Mülkiyet, birinci fıkrada öngörülen koşulların gerçekleştiği anda kazanılmış olur.
Davalılar ve itiraz edenler, aynı davada kendi adlarına tescile karar verilmesini isteyebilirler.
Kararda, tescili istenilen taşınmazın niteliği, yeri, sınırları ve yüzölçümü belirtilir ve karara, uzmanlarca düzenlenen teknik bilgileri içeren krokisi de eklenir.
Özel kanun hükümleri saklıdır.
Bu maddeye gore hiç isim tashihi ya da tespit davasıyla uğraşmadan direk, hazineyi ve koy tüzel kişiliğini (belediye sınırları icindeyde belediyeyi) hasım göstererek tapu iptal ve tescil davası açmanızı öneririm
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi