Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eğitim gören erişkine nafaka talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-08-2009, 10:14   #1
üye16817

Varsayılan Eğitim gören erişkine nafaka talebi

Merhabalar,

Önümüze gelen bir olayda ne tür bir dava açacağımız hususunda kararsız kaldık. Siz değerli meslektaşların da düşüncelerini alarak bir yol seçmeyi düşünüyoruz.

Müvekkile bayan X, uzun süredir kocasıyla ayrı yaşamakta. Müvekkilin talebiyle TMK 197’ye dayanarak eşlerin yapacağı parasal katkıyı belirlemek üzere bir dava açmış bulunmaktayız. Ancak müvekkilemiz, ayrı yaşadığı davalı kocası ile müşterek evliliğinden olma, 18 yaşından büyük ve üniversite 2, sınıfta öğrenim görmekte olan oğluyla birlikte yaşamakta. Üniversite 2, sınıf öğrencisi ergin oğul, babasına karşı eğitim giderlerine katılım talebi için dava açacak. Ne şekilde yapacağımız hususunda kararsız kalmış durumdayız. Ergin oğlun talebini, annesi için açmış olduğumuz davaya ıslah yoluyla ekleyerek annesi adına mı sunmalıyız ? Yani, anne kocasından aylık 500,00TL istiyordu. Ergin oğlunun eğitim giderlerini de karşılıyor miktar bu sebeple 1,000,00 TL olsun mu demeliyiz ? Yoksa TMK 327-330 hükümlerince bir nafaka talebinde mi bulunmalıyız? Yoksa TMK 364’e mi dayanmalıyız? Ayrıca çocuk iki yıldır öğrenim görmekte. Bu yüzden TMK 196’daki gibi geçmişe yönelik bir yıl için bir talep hakkımız olabilir mi?
Old 12-08-2009, 10:33   #2
Av. Gülgün

Sayın üye16817,
Sizinkine benzer bir soru ve yanıtları bu linkte yer almaktadır.http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=20546
Old 12-08-2009, 10:34   #3
miss_lawyer

18 yaşından büyük çocuk kendi adına dava açarak eğitim gördüğü gerekmesi ile babasından yardım nafakası alabilir. Bu sebeple siz çocuk adına aile mahkemesinde yardım nafakası davası açmalısınız. Okuduğu okuldan eğitim gördüğüne dair belge sunmanız halinde ve bir veya iki tanık beyanı ile yardım nafakası bağlanacaktır. İyi çalışmalar.
Old 12-08-2009, 10:35   #4
Av.Cengiz Aladağ

Ergin çocuk, kendi adına yardım nafakası davası açabilir. Nafakaya dava tarihinden başlamak üzere hükmedilir.
Old 12-08-2009, 11:09   #5
üye16817

Çok teşekkürler, selamlar, sevgiler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi