Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sİgorta Prİm Borcu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-08-2009, 14:07   #1
Av. Nilay Parlar

Varsayılan Sİgorta Prİm Borcu

Merhabalar,
Benim bir sorum olacak. Tanıdığım birine, Sigortadan ödeme emri geldi. Ödeme emri düzenlenmesinin sebebi 97/1 ve 98/9. döneme ilişkin 90,00-TL bakiye alacak kaldığına ilişkin. Ancak, 90,00-TL asıl alacak için şuan Sigorta faiziyle birlikte toplam 1.977,00-TL istiyor. Bu zamana kadar 90,00-TL olan borç için, ki üzerinden çok uzun süre geçtiğinden dolayı ödeme makbuzlarına ulaşamıyoruz, hiç bir girişimde bulunmayan sigortanın, 10 yıldan sonra yüklü bir faiz işleterek tahsil yoluna gitmesinin dayanağı nedir? Bu konuda hiç bir itiraz hakkımız yok mudur?
İlgilenen arkadaşlar olursa sevinirim.
Kolay gelsin.
Old 13-08-2009, 16:30   #2
ilker kırgıl

Zamanaşımı itirazında bulunabileceğinizi düşünüyorum.

VI-KURUM ALACAKLARI İÇİN UYGULANACAK ZAMANAŞIMI:

506 sayılı Kanunun değişik 80 inci maddesinin değişik beşinci fıkrasında yer alan “51 inci maddesi” ibaresi, 5198 sayılı Kanunun 11 inci maddesiyle “51 ve 102 nci maddeleri” olarak değiştirildiğinden, bundan böyle (11 inci maddenin yürürlüğe girdiği 06.07.2004 tarihinden sonra) muaccel olan Kurumumuzun prim ve diğer alacaklarının tahsilinde, 6183 sayılı Kanunun 102 nci maddesinde öngörülen 5 yıllık tahsil zamanaşımı uygulanmayacak, söz konusu alacaklarımız genel hükümlere, yani Borçlar Kanunundaki 10 yıllık zamanaşımına tabi olduğundan, muacceliyet kesbettiği tarihten başlanarak 10 yıl içerisinde tahsil edilecektir.
Old 13-08-2009, 18:05   #3
Av. Nilay Parlar

Bende zamanaşımı itirazında bulunmayı düşünüyorum. Ancak bu tür durumlarda, arada ödeme yapılmaya devam ettiği için zamanaşımı itirazının kabul olmadığı duyumunu aldım. Ne kadar doğru bilemiyorum. Sonuçta herşeyden öte ortada hakkaniyete alenen aykırı bir durum var.
Old 14-08-2009, 09:05   #4
ilker kırgıl

Varsayılan Zamanaşımının başlama ve kesilme durumlarına bakılmalı

Selamlar Meslektaşım
Ödeme zamanaşımını keser, ancak son ödemenin üzerinden geçen zamanı da hesap etmek gerekir.
Kaldı ki -bence- zamanaşımı itirazınının bir mahsuru yok, varsın SSK ispatlasın son ödeme tarihinizi, zamanaşımının dolmadığını.
İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi