Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

BİRDE ONLARI DİNLESEK (Mizahukuk)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-07-2009, 23:30   #1
Durdu GÜNEŞ

Varsayılan BİRDE ONLARI DİNLESEK (Mizahukuk)

BİRDE ONLARI DİNLESEK
Av. Durdu GÜNEŞ

Hayvanlarla ilgili öyküler, fıkralar vardır. İnsanlara mahsus sosyal hastalıklarımızı onlara izafe ederek anlatırız. Tilkiyi kurnaz, kediyi nankör, horozu çapkın olarak görürüz. Oysa bu kavramlar insanlarla ilgilidir. Hayvanların bu tasniflerimizle bir ilgisi bulunmaz.
Bu yazımızda ben hayvanlardan bazılarına “adalet hakkında ne düşünüyorsun?” diye sordum. İşte cevapları:

Kaplumbağa:
Adaletiniz benim yürüyüşüme benziyor. Hatta sizin adaletinize bakıp kendimi hız şampiyonu olarak düşünüyorum.

Cırcırböceği:
-Adalet saz çalmak gibidir. Eğer ehil değilseniz gürültüye yol açarsınız. Halkı rahatsız edersiniz.

Kaplan:
-Valla bizim doğa yasalarımız tıkır tıkır işliyor. Sizin yasalarınız sapır sapır dökülüyor. Ne deyim?

Karga:
-Kara cübbeleri giyerek adaleti tesis etmek mümkün olsaydı, doğuştan kara cübbelerimizle en adaletli bizler olurduk.

Tavşan:
-Korkunun egemen olduğu bir yerde adaletten söz edilemez. Eğer adalet olursa “tavşan yürekli” diye bir deyim olmayacaktır.

Aslan:
-Zayıflar her zaman adaleti ister. Ama önemli olan aslan gibi güçlü olanların adaletten yana olmasıdır.

Kurt:
-Hayvanları Koruma Kanunu diye bir kanununuz var. Ama bir hayvan hakkı ihlali davasında bizi mağdur taraf olarak mahkemeye çağırmıyorsunuz. Taraf teşkili olmadan verilen kararlarınız nasıl adil olur ki?

Kelebek:
-Adaletli olmayan devletler kelebeğe benzerler. Yani ömürleri çok azdır.

Ateşböceği:
-Adil insan ateş böceği gibidir. Işığı kendinde taşır ve yolu her zaman aydınlıktır.

Arı:
-Bizde bal yapmayan arıya eşek arısı diyoruz. Siz adil olmayan hakime ne diyorsunuz merak ediyorum.

Horoz:
-Havadan sudan ve belden aşağı konuşmalar dururken nerden çıktı bu adalet muhabbeti?

Bülbül:
-Yumurtalarımı yılanlardan korumak için dikenli diye gittim güllerin içine yuva yaptım. Gül ile aramızda aşk dedikodusunu çıkardı insanoğlu. Böyle fesat düşüncelerden adalet çıkmaz.

Tilki:
-Adaleti niye bana soruyorsun? Yeni bir fabl türü mü oluşturacaksın? İnsanlara ait kurnazlık , haksızlık, hile, adaletsizlik gibi hastalıkları bizim üzerimizden hikayeleştirmeyi bırakın artık.
Old 04-07-2009, 22:37   #2
Nur Deniz

Ben de papağana sordum:

Benim gibi tekrar edip durursunuz, ama kendinizi yenilemez, bir başkası zorla öğretmezse, kendiliğinizden hiç bir şey öğrenemezsiniz.Tekrarlamayın, öğrenin ve çalışın dedi..

Çok güzel bir yazı ,tebrikler.
Old 09-09-2009, 17:33   #3
av.ozancelik

hakim kısmına çok güldüm...elinize sağlık..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi