Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2b arazisi ile ilgili yanlış açılan davayı nasıl düzeltebilirim

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-11-2010, 19:56   #1
düzceli81

Varsayılan 2b arazisi ile ilgili yanlış açılan davayı nasıl düzeltebilirim

2b arazisi olarak bilinen 6831 sayılı orman kanunun 2 b maddesi gereğince orman vasfını kaybetmiş arazilerin kullanıcılarının tespiti için yapılan çalışma sonucunda hazırlanan tutanaklar askıya çıkarıldı ve 06.10.2010 tarihinde askıdan indirildi. Askıya çıkarılan tutanaklarda müvekkilin yıllardır kullandığı arazinin parsellere bölündüğü ve parsellerin bir kısmının kullanıcısı olmadığı belirtilerek maliye hazinesi adına yazıldığı ve bir kısmının da hak sahipleri olmayan ve muhtarın tanıdığı kişilerin adına yazıldığını tespit ettik. 30 günlük süre içinde Kadastro mahkemesinde dava açtım. Fakat davayı yanlış açtığımı öğrendim. Fakat askı süresi dolduğu ve dava açma süresi geçtiği için ne yapacağımı bilemiyorum. Dava dilekçesinde davalı olarak kadastro müdürlüğünü göstermiştim. Daha sonra kadastro müdürlüğünün taraf ehliyet olmadığını öğrendim. Her bir parsel için bu parsel kim adına yazılmış ise o kişiyi davalı olarak gösterip dava açılması gerektiğini, ayrıca hazine adına yazılan yerler içinde hazinenin davalı olarak gösterilmesi gerektiğini öğrendim. Dava dilekçemi çok ayrıntılı olarak yazmıştım. Yani tespit edilen her bir parsel için (örneğin 120 ada 1,2,3 nolu parsellerin hazine adına yazıldığını fakat kullanıcısın belirtilmediğini bu parsellerin kullanıcısı ve zilyedinin müvekkil A olduğunun tespitine, 121 ada, 4 nolu parselin kullanıcısının B olduğu belirtilmiş olup B adına yapılan tespitin iptali ile kullanıcı ve zilyedinin müvekkil A olduğunun, 7 nolu parselin kullanıcısının C olduğu belirtilmiş olup C adına yapılan tespitin iptali ile kullanıcı ve zilyedinin müvekkil A olduğunun tespitine şeklinde ) açıkça isimleri belirterek dava açmıştım. Fakat bu kişileri dava dilekçesinde davalı olarak göstermemiştim. Yine her bir parsel için ayrı dava açılması gerektiğini ve tek dava ile tüm parseller için dava açılamayacağını da öğrendim. Yani davalılar arasında zorunlu veya ihtiyari dava arkadaşlığı da olmadığından ayrı dava açılması gerekiyormuş. Davanın tensibi yeni yapıldı ve duruşma yapılmadı. Şimdi bu aşamada ne yapmalıyım. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 11-11-2010, 22:40   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın düzceli81,

Kadastro tutanağına karşı dava açma süreniz geçmiş olsa dahi Asliye Hukuk Mahkemesinde kadastrodan önceki nedenlere dayalı olarak tapu iptali davası açabilirsiniz.
Old 12-11-2010, 12:30   #3
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Kadastro çalışması sırasında yerin hazine adına tespiti yapılır , fiili kullanım durumuna göre de bu yerler üzerindeki muhtesat ile tasarruf edenlerin isimleri kadastro tutanağının beyanlar hanesinde belirtilir.Tespit görevi ‘hak sahipleri tespit komisyonuna’ aittir. komisyonca yapılan işlem ile güdülen amaç taşınmazı tasarruf eden gerçek kişinin belirlenmesine yöneliktir.Siz dava dilekçenizde ; dava konusu yerleri ve hak sahiplerini açıkça belirtmişsiniz.Bu sebeple HGK.24.12.1997 , 1997/17-846-10859 sayılı karara göre ; parseller , hak sahipleri ve tespit malikleri dilekçede açıkça belirtildiği halde tespit maliklerinin davalı olarak gösterilmemiş olması maddi yanılgıdan kaynaklanmaktadır.Yargılamanın her aşamasında maddi yanılgının giderilmesi usul hükmü ve yargısal uygulamalar gereğidir.Yargılama sırasında tespit malikleri davaya dahil edilerek maddi yanılgı giderilebilir.
Old 12-11-2010, 12:38   #4
avcigdem

Kadastro davalarında, taraflar için diğer davalar için düzenlenmemiş hükümler uygulanıyor. Örn; taraflar takip etmese de dosya işlemden kaldırılmaz. Sebeb ve delillerin dava dilekçesinde gösterilmesi zorunludur. Ölü tapu maliki mirasçıları denilmek suretiyle dava açılabilir. İştirak halinde maliklerin her biri tek başına davayı takip edebilir. Bu gibi özel hükümler olduğu için, kadastro davalarında taraf teşkilinin özel durumlara sahip olduğunu düşünüyorum. açmış olduğunuz dava husumetten reddedilmeyecektir.
Old 15-05-2012, 17:39   #5
yavuzselimaydın

Merhabalar, Yine aynı konu üzerine,

Dava müvekkil tarafından doğrudan Kadastro genel Müdürlüğü'ne açılmış. Dava dilekçesine karşı ise Maliye Hazinesi ise dosyaya cevap dilekçesi sunmuş. Dava dosyasında davanın hazineye ihbar edildiğine dair bir tutanak yok. henüz dava ön inceleme aşamasında. ben vekil olarak cevaba cevap dilekçemde davalı olarak maliye hazinesini gösterdim. bu durumda yargılamanın devamında ne yapmak gerekir? Islah etmek çözüm olabilir mi?
Old 16-05-2012, 07:16   #6
düzceli81

Varsayılan Hazine yasal hasımdır, dava devam eder

2/b arazilerinin kullanıcılarının tespiti için yapılan çalışmalara karşı dava açılması durumunda yasal hasım hazinedir. Bende kadatro müdürlüğünün davalı göstermiştim. Mahkeme hazineye ihbar etti ve ayrıca adına tespit görmüş diğer kişileri de davaya dahil etti ve bu şekilde davamız devam ediyor. Sizin dosyanızda hazineye ihbar edilmemesine rağmen hazine cevap vermiş ise problem yok. Şayet tereddütte kalmak istemiyorsanız tekrar hazineye ihbar talebinde bulunun.
Old 13-08-2012, 12:50   #7
Nil Şeker

Alıntı:
Yazan düzceli81
2b arazisi olarak bilinen 6831 sayılı orman kanunun 2 b maddesi gereğince orman vasfını kaybetmiş arazilerin kullanıcılarının tespiti için yapılan çalışma sonucunda hazırlanan tutanaklar askıya çıkarıldı ve 06.10.2010 tarihinde askıdan indirildi. Askıya çıkarılan tutanaklarda müvekkilin yıllardır kullandığı arazinin parsellere bölündüğü ve parsellerin bir kısmının kullanıcısı olmadığı belirtilerek maliye hazinesi adına yazıldığı ve bir kısmının da hak sahipleri olmayan ve muhtarın tanıdığı kişilerin adına yazıldığını tespit ettik. 30 günlük süre içinde Kadastro mahkemesinde dava açtım. Fakat davayı yanlış açtığımı öğrendim. Fakat askı süresi dolduğu ve dava açma süresi geçtiği için ne yapacağımı bilemiyorum. Dava dilekçesinde davalı olarak kadastro müdürlüğünü göstermiştim. Daha sonra kadastro müdürlüğünün taraf ehliyet olmadığını öğrendim. Her bir parsel için bu parsel kim adına yazılmış ise o kişiyi davalı olarak gösterip dava açılması gerektiğini, ayrıca hazine adına yazılan yerler içinde hazinenin davalı olarak gösterilmesi gerektiğini öğrendim. Dava dilekçemi çok ayrıntılı olarak yazmıştım. Yani tespit edilen her bir parsel için (örneğin 120 ada 1,2,3 nolu parsellerin hazine adına yazıldığını fakat kullanıcısın belirtilmediğini bu parsellerin kullanıcısı ve zilyedinin müvekkil A olduğunun tespitine, 121 ada, 4 nolu parselin kullanıcısının B olduğu belirtilmiş olup B adına yapılan tespitin iptali ile kullanıcı ve zilyedinin müvekkil A olduğunun, 7 nolu parselin kullanıcısının C olduğu belirtilmiş olup C adına yapılan tespitin iptali ile kullanıcı ve zilyedinin müvekkil A olduğunun tespitine şeklinde ) açıkça isimleri belirterek dava açmıştım. Fakat bu kişileri dava dilekçesinde davalı olarak göstermemiştim. Yine her bir parsel için ayrı dava açılması gerektiğini ve tek dava ile tüm parseller için dava açılamayacağını da öğrendim. Yani davalılar arasında zorunlu veya ihtiyari dava arkadaşlığı da olmadığından ayrı dava açılması gerekiyormuş. Davanın tensibi yeni yapıldı ve duruşma yapılmadı. Şimdi bu aşamada ne yapmalıyım. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Mesajınızdaki konunun akıbeti ne oldu, öğenmem mümkünmüdür?
Old 18-04-2013, 23:30   #8
Av.Ayşe Batumlu

Merhaba,
Bu konuda benim de bir sıkıntım var.
2b arazisinde tespit gerçek hak sahibi adına yapılmamış. Başvuru süresi geçmiş. Gerçek hak sahipleri tarafından hatalı tespit yapılan kişi adına tapu kaydı yapıldı zannedilerek Asliye Hukuk Mahkemesinde hatalı tespit yapılan kişi aleyhine tapu iptali tescil davası açılmış. Oysa bu kişi hak sahibi olarak tespit edilmiş ama tapuda adına tescil yok.Sizce bu dava ıslah yoluyla düzeltilebilir ve hatalı tespitin düzeltilmesi istenebilir mi? Tabii bu durumda hazineyi de davalı göstermek gerek. Bu aşamada davaya dahil edilebilir mi? Yoksa yeni bir dava mı açmak gerek? Yeni bir dava açılacaksa burada 10 yıllık süre mi dikkate alınmalıdır?Şimdiden teşekkürler.
Old 22-04-2013, 17:00   #9
Mehmet Ziya

kadastro taraf değildir, tapulama işlemini yapan kurumdur, lütfen buna dikkat edelim, asıl hak sahibi hazine olduğundan dava da hazineye karşı açılır..
Old 08-06-2013, 20:41   #10
Av.HakanD

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
Müvekkilimin zilyedindeki 2B arazisinde de, kadastro listesinde müvekkil zilyedliği tespit edilmeden tapu kütüğünün beyanlar hanesi boş olarak taşınmaz maliye bakanlığı tasarrufuna geçmiş. Müvekkil yasal itiraz sürelerinide geçirdiği için kadasto listesi kesinleşmiş.
Bizde zilyedliğin tespiti ve tespitin tapu kütüğüne şerhi için dava açacağız.
Ancak davada görevli mahkeme Asliye/Sulh ile hasım olarak maliye bakanlığını gösterip göstermeme hususunda karar veremedim.
Ayrıca dava süresince satışın önlenmesi için tedbir isteyen meslektaşımın talebi kabul gördü mü?
Bu konuda bitmiş davası olan meslektaşlarım bilgilerini paylaşırsa sevinirim.
Teşekkürler,
Old 30-04-2014, 13:18   #11
yavuzselimaydın

Alıntı:
Yazan Av.HakanD
Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
Müvekkilimin zilyedindeki 2B arazisinde de, kadastro listesinde müvekkil zilyedliği tespit edilmeden tapu kütüğünün beyanlar hanesi boş olarak taşınmaz maliye bakanlığı tasarrufuna geçmiş. Müvekkil yasal itiraz sürelerinide geçirdiği için kadasto listesi kesinleşmiş.
Bizde zilyedliğin tespiti ve tespitin tapu kütüğüne şerhi için dava açacağız.
Ancak davada görevli mahkeme Asliye/Sulh ile hasım olarak maliye bakanlığını gösterip göstermeme hususunda karar veremedim.
Ayrıca dava süresince satışın önlenmesi için tedbir isteyen meslektaşımın talebi kabul gördü mü?
Bu konuda bitmiş davası olan meslektaşlarım bilgilerini paylaşırsa sevinirim.
Teşekkürler,

Kadastro tutanaklarının askı süresi içerisinde açacağınız davalarda Kadastro Mahkemeleri görevlidir.
Öte yandan askı süresinin geçmesinden sonra, kadastrodan önceki nedenlere dayanarak açılan davalarda ise Asliye Hukuk Mahkemeleri görevli olmaktadır.

Ayrıca aşağıda ki linke, kadastroya ilişkin Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun Hukuki Müzakere Toplantılarına ilişkin toplantı tutanağı mevcut.Faydalı bilgiler var. İncelemenizi tavsiye ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi