Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eşinden Boşanmak İsteyen Kadın Özürlü Çocuğu İçin Yardım Nafakası İsteyebilir mi ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-11-2011, 20:55   #1
tiryakim

Mutsuz Eşinden Boşanmak İsteyen Kadın Özürlü Çocuğu İçin Yardım Nafakası İsteyebilir mi ?

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Karı koca 50 yıllık evliler.Kadın eşinden tedbir nafakası istemektedir. Ayrıca özürlü çocuğu için yardım nafakası da istemektedir. Özürlü çocuk 30 yaşında.Ayrıca çocuk devletten bakım yardımı almaktadır. Kadın özürlü çocuğu için nafaka isteyebilir mi ? Bu konuda Yargıtay kararı ve değerli görüşleriniz eklerseniz sevinirim.

Teşekkürler...
Old 30-11-2011, 10:13   #3
tiryakim

Devletten bakım yardımı alan çocuk ayrıca yardım nafakası alabilir mi ?
Old 30-11-2011, 11:56   #4
kezzy

Alıntı:
Yazan tiryakim

Neden almasın?
Old 30-11-2011, 12:08   #5
İlhan_ERDEN

Önemli olan, yardım parasının, yoksulluktan kurtarıp kurtarmadığı olmalı. Kurtarmıyor ise, bakım yardımı alması, nafaka talebine engel olmamalı diye düşünüyorum.

Yargıtay 3. H.D. 2005/5460 E. 2005/6204 K. 06.06.2005 Tarih :

...Davacı, yaşlı ve hasta olması nedeniyle sürekli yardıma muhtaç olduğunu, yaşlılık aylığı ve kızının yardımı dışında geliri bulunmadığını ileri sürerek, ekonomik yönden refah içinde bulunan davalı oğlundan aylık ... TL. yardım nafakası ödenmesine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.

Mahkemece, <davacının yaşlılık maaşı aldığı, kiraz bahçesinin bulunduğu, davalı dışında 4 çocuğu daha olduğu, davalının maddi yardımda bulunduğu> gerekçesiyle davanın reddi cihetine gidilmiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Dosya içeriğine göre; davacı ... doğumlu, hasta ve yatalak durumdadır. ... lira yaşlılık aylığı almakta, ... P.de çocuklarıyla iştirak halinde malik olduğu ... m2 kirazlık niteliğinde taşınmaza sahiptir....

Bu durumda davacının gelirinin kendisini yoksulluktan kurtardığının kabul edilmesi doğru görülmemiştir. O nedenle davacının yaşlı ve hasta olmasından ötürü diğer çocukların emekleri ile bakımına katkıda bulundukları gözetilerek uygun bir miktar nafakaya hükmedilmesi hakkaniyet ve adalete uygun olur...
Old 30-11-2011, 14:42   #6
De jure

Alıntı:
Yazan tiryakim
Sayın Tiryakim;
Geçenlerde buna benzer bir boşanma davasında,davalı vekili olarak aynı hususlara değindim..,
-müvekkilemin özürlü çocuğu 3 aylık 970 TL maaş almakta ve müvekkileme de Çocuk Esirgeme Kurumundan aylık 590 TL bakıcı aylığı bağlanmıştır.Nihayetinde takriben ev hanesine 910-930 TL civarında para girmektedir.
-Lakin davalı tarafın sosyal güvencesinin olmaması,özürlü çocuğa bakmakla yükümlü olması ve çalışamıyor olması ayrıca kirada oturmaları gibi hususları dosyaya sunduk.
-Ara kararı bekliyoruz...
Old 30-11-2011, 14:43   #7
tiryakim

Alıntı:
Yazan De jure
Sayın Tiryakim;
Geçenlerde buna benzer bir boşanma davasında,davalı vekili olarak aynı hususlara değindim..,
-müvekkilemin özürlü çocuğu 3 aylık 970 TL maaş almakta ve müvekkileme de Çocuk Esirgeme Kurumundan aylık 590 TL bakıcı aylığı bağlanmıştır.Nihayetinde takriben ev hanesine 910-930 TL civarında para girmektedir.
-Lakin davalı tarafın sosyal güvencesinin olmaması,özürlü çocuğa bakmakla yükümlü olması ve çalışamıyor olması ayrıca kirada oturmaları gibi hususları dosyaya sunduk.
-Ara kararı bekliyoruz...

Karardan bizi haberdar ederseniz sevinirim
Old 30-11-2011, 15:26   #8
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Karı koca 50 yıllık evliler.Kadın eşinden tedbir nafakası istemektedir. Ayrıca özürlü çocuğu için yardım nafakası da istemektedir. Özürlü çocuk 30 yaşında.Ayrıca çocuk devletten bakım yardımı almaktadır. Kadın özürlü çocuğu için nafaka isteyebilir mi ? Bu konuda Yargıtay kararı ve değerli görüşleriniz eklerseniz sevinirim.

Teşekkürler...

Özürlü çocuklarda devletten alınan bakım yardımı ücreti çocuğun ilacı özürlülük bakımı bakıcı tutulması durumunda bakıcısı hastane giderleri vs. gibi giderleri karşılamak için alınıyor ; dolayısıyla boşanma davasında talep edilen nafakanın kapsamı ile devletten alınan yardımı ayrı ayrı değerlendirerek düşünmek lazım diye düşünüyorum ben ve boşanma davasında çocuk için yardım nafakası talep edilebileceğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi